Τσάμπιονς Λιγκ: Θριαμβευτική πρόκριση για Μπενφίκα και Παρί

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Μπενφίκα και Παρί Σεν Ζερμέν προκρίθηκαν με «διπλά» επί Ζενίτ και Τσέλσι

H Μπενφίκα πήρε παλικαρίσια πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά και τη δεύτερη νίκη της επί της Ζενίτ.

Η ομάδα των Σάμαρη και Μήτρογλου, που αγωνίστηκαν βασικοί, βρέθηκε να χάνει με 1-0 με γκολ του Χουλκ στο 69’, σκορ που θα οδηγούσε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Ο Γκαϊτάν στο 85ο λεπτό όμως ισοφάρισε για τους «αετούς της Λισαβώνας» χαρίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στη Μπενφίκα.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ταλίσκα έκανε το 2-1 σφραγίζοντας τον θρίαμβο των Πορτογάλων.

Στο μεγάλο ματς της βραδιάς, η Παρί Σεν Ζερμέν ταξίδεψε στο Λονδίνο για να υπερασπιστεί το 2-1 επί της Τσέλσι και τα κατάφερε σημειώνοντας άλλη μία νίκη.

Οι Παριζιάνοι προηγήθηκαν στο 16’ με τον Ραμπιό, όμως η Τσέλσι ισοφάρισε σχετικά γρήγορα με τον Ντιέγκο Κόστα στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες ήταν σαφώς πιο προσεκτικές, δημιουργώντας όμως ευκαιρίες.

Το «χρυσό» γκολ για την Παρί ήρθε στο 67ο λεπτό, με μία υπέροχη κίνηση του Άνχελ Ντι Μαρία.

Ο Αργεντινός πλαγιοκόπησε την άμυνα της Τσέλσι και βρήκε ιδανικά τον Ιμπραΐμοβιτς που σε κενή εστία έγραψε το 2-1 για τους Γάλλους.

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, η Παρί Σεν Ζερμέν αποκλείει την Τσέλσι στη φάση των «16».