Paris-Nice: Πρωτιά Λουτσενκο στο 5ο ετάπ, πλησίασε τον Μάθιους

Ο Αλεξέι Λούτσενκο της Astana ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο πέμπτο ετάπ του ποδηλατικό γύρου Paris-Nice. Η διαδρομή της Παρασκευής αφορούσε

Η διαδρομή της Παρασκευής αφορούσε απόσταση 198 χιλιομέτρων με πολλά ανηφορικά τμήματα, διασχίζοντας περιοχές κοντά στις Άλπεις.

Μετά το 30ο χιλιόμετρο του αγώνα, οκτώ αθλητές συγκρότησαν το γκρουπ των πρωτοπόρων, με αρκετές εναλλαγές στην κορυφή.

Περίπου 30 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό ο Καναδός Αντουάν Ντουσέν προσπάθησε να ξεχωρίσει, αλλά λογάριαζε χωρίς τον Λούτσενκο.

Ο Καζάκος πρώην πρωταθλητής κόσμου στους νέους κάτω των 23 ετών τον καταδίωξε και τελικά πήρε μια νίκη πολύ πιο εύκολη από ότι ίσως και ο ίδιος περίμενε.

Έχοντας μάλιστα μεγάλη απόσταση από τους άλλους ποδηλάτες, με τη νίκη του αυτή σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης, μόλις έξι δευτερόλεπτα πίσω από τον Αυστραλό Μάικλ Μάθιους που κατέκτησε την τρίτη θέση σε αυτό το σκέλος του αγώνα, με δεύτερο τον Νορβηγό Αλεξάντερ Κριστόφ.