Νίκη «Μπλαουγκράνα» με σούπερ Περπέρογλου

euronews_icons_loading
Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Με τον Στράτο Περπέρογλου σε μεγάλη μέρα, η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε νικήτρια στο El Classico του έκτου ομίλου της Ευρωλίγκα.

Οι Μπλαουγκράνα επικράτησαν με 72-65 της Ρεάλ Μαδρίτης και απέκτησαν πλεονέκτημα για το ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα έως και 25 πόντους, όμως στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε να χάσει μια σίγουρη νίκη.

Ο Έλληνας small forward των Καταλανών πρωταγωνίστησε στη νίκη της ομάδας του, τελειώνοντας το ματς με 20 πόντους σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Ο τουρκικός εμφύλιος της Πέμπτης είχε καθαρό νικητή τη Φενέρμπαχτσε που επικράτησε της Νταρουσάφακα με 77-69.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς αξιοποίησε έτσι στο έπακρο τη νίκη της πρώην ομάδας του Ζοτς επί της Λοκομοτίβ, σφραγίζοντας μαθηματικά την πρωτιά του πέμπτου ομίλου.

Πρωταγωνιστής στη νίκη των γηπεδούχων αναδείχθηκε ο Έκπε Ούντο που πέτυχε 18 πόντους, ενώ ο Λουίτζι Ντατόμε σκόραρε 14. Ο Κώστας Σλούκας συμμετείχε για περίπου οκτώ λεπτά, καταγράφοντας μόνο ένα άστοχο σουτ δύο πόντων και δύο ασίστ.

Παγκόσμιο Κλειστού Στίβου: «Χρυσοί» με παγκόσμια ρεκόρ οι Λαβιλενί και Σουρ

Ο Ρενό Λαβιλενί και η Τζεν Σουρ πήραν τα πρώτα δύο χρυσά του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου στο Πόρτλαντ των Ηνωμένων Πολιτειών τα ξημερώματα της Παρασκευής και μάλιστα με παγκόσμια ρεκόρ.

Ο Λαβιλενί κυριάρχησε στο επί κοντώ των ανδρών με άλμα στα 6,02 μέτρα. Ο Γάλλος αθλητής φόρεσε στο λαιμό του το χρυσό μετάλλιο που είχε κατακτήσει και το 2012 και που δεν μπόρεσε να διατηρήσει το 2014 λόγω τραυματισμού. Τότε το είχε κατακτήσει ο Κώστας Φιλιππίδης, που αυτήν την φορά έμεινε 7ος.

Στις γυναίκες, η Τζεν Σουρ με άλμα στα 4,90μ. προσέθεσε στο παλμαρέ της ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο μετά από εκείνο των Ολυμπιακών του 2012.

Το γυναικείο βάθρο είχε και ελληνικό χρώμα, με την Κατερίνα Στεφανίδη να παίρνει το χάλκινο μετάλλιο, πηδώντας 4 μέτρα και 80 εκατοστά.