Κόρνερ: Σπουδαία «διπλά» για Γιουνάιτεντ και Άγιαξ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άγιαξ πήραν πολύ μεγάλες νίκες στα ντέρμπι του Σαββατοκύριακου.

Πολλά ενδιαφέροντα ματς διεξήχθησαν το περασμένο τριήμερο. Δύο ήταν αυτά που ξεχώρισαν. Το ντέρμπι του Μάντσεστερ και η σύγκρουση κορυφής της Αϊντχόφεν με τον Άγιαξ στο ολλανδικό πρωτάθλημα. Τα αποτελέσματα στα δύο αυτά ματς, άλλαξαν τις ισορροπίες σε Αγγλία και Ολλανδία.

Στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, η γηπεδούχος Σίτι ήθελε τη νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες της για διεκδίκηση του τίτλου την ώρα που η Γουνάιτεντ κυνηγάει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Φαν Χάαλ άνοιξε το σκορ με τον Ράσφορντ στο 16ο λεπτό, που έγινε και ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία του εν λόγω ντέρμπι.

Η Σίτι πίεσε ασφυκτικά στο δεύτερο ημίχρονο, είχε δοκάρι με τον Αγουέρο όμως το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους, θέτοντας εκτός τίτλου τη Σίτι.

Έξι αγωνιστικές πριν από το τέλος του ολλανδικού πρωταθλήματος, η πρωτοπόρος Αϊντχόφεν υποδέχτηκε τον δεύτερο Άγιαξ με τις δύο ομάδες να χωρίζει μόλις ένας βαθμός.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Μίλικ με ωραία κεφαλιά από σέντρα του Φέλτμαν «έγραψε» το 0-1 δίνοντας προβάδισμα στον «Αίαντα».

Στο 76ο λεπτό οι αμυντικοί της Αϊντχόφεν έκαναν το λάθος, με τον Ανουάρ Ελ Γαζί να σκοράρει με σουτ έξω από την περιοχή, κάνοντας το 2-0 για τον Άγιαξ.

Με αυτό το σπουδαίο «διπλό», ο Άγιαξ πέρασε πρώτος με δύο βαθμούς διαφορά και έχει πλέον το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο καλός και ο κακός

Τρεις ιστορικές στιγμές, δύο θετικοί και ένας αρνητικός πρωταγωνιστής της αγωνιστικής εβδομάδας, βρίσκονται στη λίστα του Κόρνερ.

Θετικό πρόσημο για τον «Τζίτζι» Μπουφόν, που κατέρριψε το ρεκόρ απαραβίαστης εστίας. Ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους συμπλήρωσε 974 λεπτά μέχρι να δεχτεί γκολ στο ντέρμπι του Τορίνο και κατέρριψε το ρεκόρ των 929 λεπτών του Σεμπαστιάνο Ρόσι από το 1994.

Θετικό πρόσημο και για τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι που σκόραρε εις βάρος της Κολωνίας και έφτασε τα 25 γκολ στη Μπουντεσλίγκα. Ο Πολωνός φορ έγινε ο κορυφαίος ξένος σκόρερ του πρωταθλήματος σε μία σεζόν, ξεπερνώντας τον Λούκα Τόνι που το 2008 είχε πετύχει 24 γκολ.

Αρνητικό πρόσημο για την Ατλέτικο Μαδρίτης που μετά από 248 ματς με τον Ντιέγκο Σιμεόνε στον πάγκο ηττήθηκε αν και ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Μαδριλένοι κέρδιζαν 1-0 τη Χιχόν, όμως δέχτηκαν δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και έμειναν 9 βαθμούς πίσω από τη Μπαρτσελόνα.

Στο δρόμο για το Euro 2016

Το Euro 2008 στιγμάτισε μία νέα εποχή, αυτή της ισπανικής κυριαρχίας στο ποδόσφαιρο.

Στο 13ο Euro της ιστορίας υπήρχε όμως μια ακόμη ομάδα που έκανε την αγωνιστική υπέρβαση, κατακτώντας την τρίτη θέση. Άφησε μάλιστα εκτός διοργάνωσης σπουδαίες εθνικές ομάδες.

Η μεγάλη έκπληξη του Euro 2008 ήταν χωρίς αμφιβολία η Τουρκία.

Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ ξεκίνησε τη διοργάνωση με ήττα από την Πορτογαλία. Κατόπιν όμως, οι Τούρκοι κέρδισαν με γκολ στο τέλος την Ελβετία ενώ σόκαραν την Ευρώπη στο ματς με την Τσεχία όπου από το 75’ έως το 90’ γύρισαν το ματς σε 3-2 από 0-2 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά.

Στους «8» ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις της παράτασης τους Κροάτες, αποκλείοντάς τους στα πέναλτι. Στα ημιτελικά ισοφάρισαν σε 2-2 στο 86’ τη Γερμανία όμως με γκολ του Λαμ στο 90’ αποκλείστηκαν.