Φιλικά: Γκολ και θέαμα σε όλη την Ευρώπη, εντός έδρας ήττα για την Ελλάδα

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος ήταν εξαιρετική στο εντός έδρας φιλικό με το Βέλγιο. Οι Ίβηρες άνοιξαν το σκορ στο 20ό λεπτό με τον Νάνι, έχοντας

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος ήταν εξαιρετική στο εντός έδρας φιλικό με το Βέλγιο.

Οι Ίβηρες άνοιξαν το σκορ στο 20ό λεπτό με τον Νάνι, έχοντας προηγουμένως δημιουργήσει και άλλες ευκαιρίες για γκολ.

Οι Βέλγοι δεν πατούσαν καλά στο πρώτο μέρος και στο 40ό λεπτό δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα με σκόρερ τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν στο 62ο λεπτό να μειώσουν στο τελικό 2-1 με σκόρερ τον Λουκάκου.

Γερμανικό πάρτι στο Μόναχο

Στο Μόναχο η Γερμανία υποδέχτηκε την Ιταλία και έκανε… πάρτι, συντρίβοντάς την με 4-1.

Τα πάντσερ, που επικράτησαν των Ιταλών μετά από 21 χρόνια, άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Τόνι Κρος.

Οι Γερμανοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, με τον Γκέτσε στο 45’ να γράφει το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη χειρότερο για τους Ιταλούς.

Στο 59’ ο Έκτορ έγραψε το 3-0 για τους Γερμανούς, ενώ στο 75’ κέρδισαν πέναλτι.

Ο Μεσούτ Εζίλ το εκτέλεσε εύστοχα για το 4-0. Η «σκουάντρα ατζούρα» πέτυχε το γκολ της τιμής στο 83’ με τον Ελ Σαραουί να γράφει το τελικό 4-1.

Επιστροφή στο Παρίσι για τη Γαλλία με «τεσσάρα» επί της Ρωσίας

Θεαματικό ματς έγινε και στο Παρίσι, με τη Γαλλία να επικρατεί με 4-2 της Ρωσίας.

Οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο με γκολ των Καντέ και Ζινιάκ, όμως η Ρωσία μείωσε στο 56’ με τον Κοκόριν.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Παγέτ έγραψε το 3-1 για τη Γαλλία, αλλά άμεσα η Ρωσία απάντησε.

Στο 68’ ο Ζιρκόφ έκανε το 3-2, με τον Κομάν να γράφει το τελικό 4-2 στο 76ο λεπτό.

Εντός έδρας ήττες για Ελλάδα και Αγγλία

Στα υπόλοιπα φιλικά ματς, η εθνική Ελλάδας ηττήθηκε εντός έδρας από την Ισλανδία με 3-2, δείχνοντας καλά σημεία στην επίθεση, αλλά και μεγάλα κενά στην άμυνα.

Η Αγγλία γνώρισε την ήττα εντός έδρας από την Ολλανδία με 2-1, όπως και η Αυστρία από την Τουρκία με το ίδιο σκορ.

Ιρλανδία και Σλοβακία έμειναν στο 2-2. Σουηδία και Τσεχία ήρθαν ισόπαλες 1-1, με τον Μάρκους Μπεργκ να ανοίγει το σκορ και τον Τζίμι Ντουρμάζ να αγωνίζεται βασικός με τους Σουηδούς.

Η Νορβηγία επικράτησε 2-0 της Φινλανδίας και η Βοσνία με το ίδιο σκορ της Ελβετίας, αλλά εκτός έδρας.

Τέλος, η Σκωτία κέρδισε με 1-0 τη Δανία.