Europe League: Πήρε την ισοπαλία στο Ντόρτμουντ η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Η επιστροφή του Γιούργκεν Κλοπ στο Ντόρτμουντ ήταν το γεγονός της πρώτης φάσης των προημιτελικών του Europe League. Η Λίβερπουλ έχοντας στον πάγκ�

Η Λίβερπουλ έχοντας στον πάγκο της τον Γερμανό προπονητή, πλήγωσε τους γηπεδούχους, όταν ο Ορίγκι στο 36ο λεπτό με σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 0-1.

Η απάντηση της Ντόρτμουντ στο γκολ των Άγγλων ήρθε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Χούμελς διαμόρφωσε στο 48’ το τελικό 1-1, αφήνοντας τις δυο ομάδες με ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς .

Στα άλλα αποτελέσματα της πρώτης φάσης των προημιτελικών:

Η Βιγιαρεάλ νίκησε με 2-1 τη Σπάρτα Πράγας, η ουκρανική Σαχτάρ πέρασε με 2-1 από την έδρα της πορτογαλικής Μπράγκα, ενώ στο ισπανικό ντέρμπι η κάτοχος του τροπαίου Σεβίλη νίκησε στο Μπιλμπάο την Ατλέτικ επίσης με 2-1.