Πρέμιερ Λιγκ: Μια ανάσα από το όνειρο η Λέστερ

Η ομάδα - θαύμα της Πρέμιερ Λιγκ πέρασε και από το Σάντερλαντ (0-2) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιμι Βάρντι.

Η ονειρική πορεία της Λέστερ προς την κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ συνεχίστηκε με την εκτός έδρας νίκη επί της Σάντερλαντ με 2-0 κι ενώ απομένουν πέντε αγωνιστικές.

Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι, ήταν για άλλο ένα ματς ψυχωμένη και συγκεντρωμένη στο στόχο, που δεν ήταν άλλος από τους τρεις βαθμούς.

Ο Τζέιμι Βάρντι άνοιξε το σκορ στο 66ο λεπτό, και έγινε ο πρώτος παίκτης της Λέστερ με 20 γκολ σε μία σεζόν στην κορυφαία κατηγορία, μετά από τον Γκάρι Λίνεκερ τη σεζόν 1984-85.

Congratulations, Jamie Vardy! That's 20 #BPL goals for the season! #SUNLEIpic.twitter.com/zPAvZFE59D

— Premier League (@premierleague) 10 Απριλίου 2016

— Premier League (@TheEPLZone) 10 Απριλίου 2016

Ο διεθνής επιθετικός των «αλεπούδων» έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τρομερή ατομική προσπάθεια, πέρασε τον τελευταίο αμυντικό, απέφυγε και τον τερματοφύλακα της Σάντερλαντ και σε κενή εστία «σφράγισε» τον θρίαμβο της Λέστερ με 2-0.

Η Λέστερ χρειάζεται τρεις νίκες για να κατακτήσει το πρωτάθλημα, αν βέβαια η Τότεναμ δεν χάσει βαθμούς μέχρι το τέλος.

Just three more wins to guarantee the Barclays Premier League title! pic.twitter.com/4Uo4hGQFh2

Οι «αλεπούδες» έχουν τρία εντός έδρας ματς, με Γουέστ Χαμ, Σουόνσι και Έβερτον και δύο εκτός έδρας, με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι.