Τένις: Τρόπαιο για τον Αλμάγκρο μετά από 4 χρόνια

O Νικολάς Αλμάγκρο κατέκτησε το πρώτο του τρόπαιο μετά από τέσσερα χρόνια. Ο Ισπανός τενίστας κέρδισε τίτλο για πρώτη φορά μετά το όπεν της Νίκαιας

O Νικολάς Αλμάγκρο κατέκτησε το πρώτο του τρόπαιο μετά από τέσσερα χρόνια.

Ο Ισπανός τενίστας κέρδισε τίτλο για πρώτη φορά μετά το όπεν της Νίκαιας το 2012.

Στον τελικό του όπεν του Εστορίλ αγωνίστηκε απέναντι στον συμπατριώτη του, Πάμπλο Καρένιο Μπούστα και επικράτησε δύσκολα με 2-1 σετ (6-7, 7-6 και 6-3).

Αυτός είναι ο 13ος τίτλος στην καριέρα του 30χρονου Ισπανού, που σημείωσε 12 άσους στον αγώνα.

Παράλληλα είχε πέντε μπρέικ στο σερβίς του Καρένιο Μπούστα σε 19 ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Ο Αλμάγκρο έχασε δύο set point στο πρώτο σετ, το οποίο τελικά κέρδισε στο τάι μπρέικ ο αντίπαλός του ενώ παραλίγο να χάσει τον τελικό όταν και στο δεύτερο σετ απώλεσε προβάδισμα 5-4 στα γκέιμς.

Τελικά όμως ισοφάρισε σε 1-1 σετ με νίκη στο τάι μπρέικ και όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ.

Εκεί, ο Αλμάγκρο ήταν επιβλητικός και με 6-3 πήρε τη σπουδαία νίκη μετά από σχεδόν τρεις ώρες αγώνα.