Γιουρόπα Λιγκ: Λίβερπουλ και Σεβίλλη στον τελικό μετά από επιβλητικές νίκες

Λίβερπουλ και Σεβίλλη θα αναμετρηθούν στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, στις 18 Μαΐου στη Βασιλεία. Liverpool and Sevilla will contest the #UELfinal on

Λίβερπουλ και Σεβίλλη θα αναμετρηθούν στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, στις 18 Μαΐου στη Βασιλεία.

Liverpool and Sevilla will contest the #UELfinal on Wednesday 18 May.
Mouthwatering. Excited? pic.twitter.com/XCL8JQiiob

— UEFA Europa League (@EuropaLeague) 5 Μαΐου 2016

Η Λίβερπουλ ανέτρεψε την ήττα της με 1-0 από τη Βιγιαρεάλ, επικρατώντας με 3-0 στη ρεβάνς του Άνφιλντ.

Μόλις στο 7ο λεπτό οι «Kόκκινοι» άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Μπρούνο Σοριάνο, με το 1-0 να παραμένει ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 63’ ο Στάριτζ «έγραψε» το 2-0. ενώ οκτώ λεπτά αργότερα η Βιγιαρεάλ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βίκτορ Ρουίθ.

Το τελικό 3-0 σημείωσε στο 81ο λεπτό ο Λαλάνα, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη βραδιά για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

FULL-TIME: We're off to Basel!!! #LFCpic.twitter.com/XIG2ZQMp34

— Liverpool FC (@LFC) 5 Μαΐου 2016

Στη Σεβίλλη, η γηπεδούχος ομάδα είχε το πλεονέκτημα απέναντι στη Σαχτάρ μετά το 2-2 του πρώτου αγώνα.

Στο 9ο λεπτό ο Γκαμεϊρό άνοιξε το σκορ για τους Ισπανούς που κυριάρχησαν στο γήπεδο, όμως κόντρα στη ροή του ματς ισοφαρίστηκαν στο 44’ με γκολ του Εδουάρδο.

Στο 47’ όμως ο Γκαμεϊρό σκόραρε για το 2-1 της Σεβίλλης και στο 59’ η κάτοχος του τροπαίου «σφράγισε» την πρόκριση με γκολ του Μαριάνο Φερέιρα.

¡¡¡¡FINAL DEL PARTIDO!!!! El #SevillaFC está en la FINAL de la EuropaLeague</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/vamosmisevilla?src=hash">#vamosmisevilla</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/NoNosDamosCuenta?src=hash">#NoNosDamosCuenta</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/UEL?src=hash">#UEL</a> <a href="https://t.co/UunRZt4PSg">pic.twitter.com/UunRZt4PSg</a></p>&mdash; Sevilla Fútbol Club (SevillaFC) 5 Μαΐου 2016

Πλέον οι Ανδαλουσιάνοι θα ταξιδέψουν στην Ελβετία με στόχο την τρίτη συνεχή κατάκτηση του Γιουρόπα Λιγκ.