Γκραν Σλαμ τζούντο, Μπακού: Εντυπωσιακοί τελικοί και τη δεύτερη ημέρα

Το γκραν σλαμ του τζούντο στο Μπακού ή η τέχνη του τζούντο. Η δεύτερη ημέρα υπήρξε θεαματική, γεμάτη εκπλήξεις, συναισθήματα και ισότητα. Το τζούντο στα καλύτερά του.

Ξεκινάμε με τον καλύτερο τελικό της ημέρας μεταξύ ενός Ιάπωνα παγκόσμιου πρωταθλητή και ενός Βούλγαρου που γεννήθηκε για να λάμψει.

Ένας εκρηκτικός τελικός στην κατηγορία κάτω των 81 κιλών μεταξύ του παγκοσμίου πρωταθλητή και τρίτου στον κόσμο Τακανόρι Ναγκάσι και του νέου αστεριού του τζούντο, του νεαρού Βούλγαρου και πέμπτου στον κόσμο Ιβαΐλο Ιβάνοφ.

Έπειτα από 45 δευτερόλεπτα, ο Ιάπωνας νίκησε με ένα υποδειγματικό ιπόν.

Μάχη μεταξύ δύο Ουζμπέκων στην κατηγορία κάτω των 73 κιλών. Το χρυσό πήγε στον Μιράλι Σαρίποφ που νίκησε με ιπόν τον συμπατριώτη του Γκιγιοστσόν Μπομπόγιεφ, ο οποίος στα προημιτελικά απέκλεισε τον Έλληνα Γιώργο Αζωίδη. Ο Έλληνας τζουντόκα κατετάγη 7ος.

Στις γυναίκες και στην κατηγορία κάτω των 63 κιλών, η Άλις Σλέσινγκερ νίκησε με ιπόν έπειτα από 27 δευτερόλεπτα αγώνα την Μαριάνα Μίσκοβιτς-Χασανμπέγκοβιτς.

Στον τελικό της κατηγορίας κάτω των 70 κιλών, η Ισπανίδα Μαρία Μπερναμπέου επικράτησε της Βραζιλιάνας Μαρία Πορτέλα και κέρδισε το πρώτο της μετάλλιο σε γκραν σλαμ. Η Ελληνίδα Ελισάβετ Τελτσίδου αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο από την Κουβανή Όνιξ Κορτές.

Η έκπληξη της ημέρας ήταν ο αποκλεισμός του φαβορί της κατηγορίας κάτω των 73 κιλών των ανδρών, του πρωταθλητή Ευρώπης Ρουστάμ Οζούροφ. Ο Ρώσος τζουντόκα αποκλείστηκε με ιπόν από τον Ουκρανό Ντμίτρο Κάνιβετς, ο οποίος δεν μπορούσε να πιστέψει το κατόρθωμά του.

Η κίνηση της ημέρας έγινε από τον Τακανόρι Ναγκάσι στον αγώνα του εναντίον του Πορτογάλου Κάρλος Λουζ στα προημιτελικά της κατηγορίας κάτω των 81 κιλών. Ένα ιπόν για… σεμινάριο.