Τζούντο: Δεν κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για το Ρίο ο Αζωίδης στο γκραν πρι του Αλμάτι

Μ ε τέσσερις τελικούς δυο στις γυναίκες και δυο στους άντρες κύλησε η δεύτερη ημέρα του Grand Prix 2016 που διεξάγεται στο Αλμάτι του Καζακστάν. Στα

Στα -63 κιλά των γυναικών θριάμβευσε η Μαργκό Πινό.

Η Γαλλίδα πρωταθλήτρια νίκησε την Τσεντ Αγιούς Τσερεναντμίντ από τη Μογγολία.

Στους δυο μικρούς τελικούς για το χάλκινο μετάλλιο η Γιουλ Φράνσεν από την Ολλανδία επικράτησε της Στέφανι Τριμπλ από τον Καναδά και η Μια Χέρνανσον από τον Καναδά της Κουβανής Μαρίς Εσπινόζα.

Και στην κατηγορία των -70 κιλών των γυναικών ακούστηκε ο γαλλικός εθνικός ύμνος, καθώς οι Γαλλίδες σάρωσαν τα χρυσά μετάλλια κατά τη δεύτερη ημέρα των αγώνων.

Η Μαρί Εβ Γκι κατέκτησε την πρώτη θέση καθώς στον τελικό επικράτησε της Τσεντ Αγιους Ναρανιαργκάλ από την Μογγολία.

Στους αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο η Ζου Τσάο από την Κίνα επικράτησε της Μαρία Πέρεζ από την Πορτογαλία και η Καταρίνα Κλις από την Πολωνία της Κουβανής, Αλντάμα Κόρτες.

Οι αγώνες είχαν άμεσο ελληνικό ενδιαφέρον. Η κατάκτηση της πρωτιάς στα -73κ. ήταν ο μοναδικός δρόμος, για τον Γιώργο Αζωίδη, προκειμένου να συγκεντρώσει την απαιτούμενη βαθμολογία που θα του επέτρεπε να ταξιδέψει στο Ρίο.

Ο Έλληνας τζουντόκα στον πρώτο αγώνα νίκησε τον Ρώσο Ρουστάμ Σεβοτσούκοφ με Ιπόν, όμως στην συνέχεια ηττήθηκε επίσης με Ιπόν από τον Γεωργιανό Λάσα Σαβντατουασβίλι και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Έτσι, το ελληνικό τζούντο θα εκπροσωπήσουν ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης της Αθήνας και «χάλκινος» στο Λονδίνο, Ηλίας Ηλιάδης στην κατηγορία των -90κ, και ο Ρομάν Μουστόπουλος στα -81κ.

Νικητής στην κατηγορία ήταν ο Γεωργιανός Λάσα Σανταθασβίλι που στον τελικό επικράτησε του Τσέχου Γιάρομιρ Γέζεκ.

Στον τέταρτο τελικό της ημέρας στα -81 κιλά ο Κουβανός Σίλβα Μοράλες νίκησε τον Ιταλό Ματέο Μαρκοντσίνι.

Στους αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο ο Βλαντιμίρ Ζολόεφ από το Καζακστάν νίκησε τον Φρανκ ντε Βιτ από την Ολλανδία και ο Βραζιλιάνος Λεάντρο Γκιγιέρμο τον Νιουμσούρεν από τη Μογγολία.

• Η έκπληξη της ημέρας

Η έκπληξη της ημέρας ήρθε στην κατηγορία των -73 κιλών των ανδρών.
Εκεί το φαβορί ο εκπρόσωπος της σπουδαίας σχολής των γεωργιανών τζουντόκα, ο Νουγζάρι Ταταλασβίλι ηττήθηκε από τον Τσέχο Γιάρομιρ Γέζεκ.

• Το στιγμιότυπο της ημέρας

Το καλύτερο στιγμιότυπο της ημέρα καταγράφηκε από τις τηλεοπτικές κάμερες και πάλι στους άντρες αλλά στην κατηγορία των -81 κιλών.
Ο Λεάντρο Γκιγιέρμο από τη Βραζιλία πέτυχε ένα εντυπωσιακό Ιπόν κατά του Ουζμπέκου Σαμπίορφ στον προημιτελικό αγώνα της κατηγορίας.