Euro 2016: Πρεμιέρα με το δεξί για Γαλλία

Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Η Γαλλία νίκησε τη Ρουμανία με 2-1 στην πρεμιέρα με εκπληκτικό σουτ του Παγιέ Κυρίαρχη, αλλά χωρίς ουσία η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ Έπεσε ηρωικά η Ρουμανία του Άνχελ Ιορντανέσκου Ο Ζιρού το πρώ

• Η Γαλλία νίκησε τη Ρουμανία με 2-1 στην πρεμιέρα με εκπληκτικό σουτ του Παγιέ

• Κυρίαρχη, αλλά χωρίς ουσία η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ

• Έπεσε ηρωικά η Ρουμανία του Άνχελ Ιορντανέσκου

• Ο Ζιρού το πρώτο γκολ των Γάλλων, ισοράφισε προσωρινά για τους Ρουμάνους ο Στάνκου

Γαλλία-Ρουμανία 2-1

Το υπέροχο σουτ του Παγιέ στο 89ο λεπτό έδωσε τη λύτρωση στους Γάλλους που ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Euro 2016.

Χωρίς να πείσει για την ουσία στο παιχνίδι της, αφού φάνηκε προς το παρόν να πελαγώνει απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα των Ρουμάνων, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ επικράτησε με 2-1 στην πρεμιέρα του δικού της Euro.

Οι πρώτες αναγνωριστικές μπαλιές διήρκεσαν πολύ λίγο, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό η Ρουμανία έκανε αισθητή την παρουσία της, όταν ο Στάνκου, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, όμως έστειλε το εξ επαφής πλασέ του πάνω στον Λορίς που αποσόβησε το 0-1.

Η ευκαιρία του Στάνκου θορύβησε τους Γάλλους που απάντησαν με κεφαλιά του Ζιρού από καλή θέση σε σέντρα του Παγιέ, αλλά με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ στο 10ο λεπτό.

Η κεφαλιά του Ζιρού αποτέλεσε το έναυσμα για τους «τρικολόρ» να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Σταδιακά άρχισαν να κερδίζουν μέτρα, περιορίζοντας τους Ρουμάνους στα καρέ τους.

Στο 14ο λεπτό ο Γκριεζμάν απέτυχε να πλασάρει και στη συνέχεια της φάσης έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι του Ταταρουσάνου.

First chance for AntoGriezmann</a> to open the scoring in <a href="https://twitter.com/hashtag/EURO2016?src=hash">#EURO2016</a> hits the post. Good chance! <a href="https://t.co/OuRKAGmNRu">pic.twitter.com/OuRKAGmNRu</a></p>&mdash; Sir Bassem (MisterBassem) June 10, 2016

Ένα εικοσάλεπτο μετά ο Γάλλος επιθετικός της Άρσεναλ πλάσαρε στην κίνηση μόλις άουτ.

#Griezmann almost scores for #France#EURO2016pic.twitter.com/Olh7WvMpYT

— ⭐⭐⭐⭐⭐TraLaLaLaLa (@MartyMcFlyLFC) June 10, 2016

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τη Γαλλία να επιτίθεται και τη Ρουμανία να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο.

Λίγο μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Ολιβιέ Ζιρού πλάσαρε από καλή θέση κατευθείαν στην αγκαλιά του Ταταρουσάνου και στο 56’ ο Ρουμάνος κίπερ έδιωξε το σουτ του Πογκμπά.

Ό,τι δεν έκανε στο 52’ ο Ζιρού, το κατάφερε πέντε λεπτά αργότερα, όταν αξιοποίησε τη σέντρα του Παγιέ και με κεφαλιά πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα της εθνικής Ρουμανίας και άνοιξε το σκορ.

Olivier Giroud ouvre le score ! 1-0 pour les Bleus ! #FRAROU#EURO2016pic.twitter.com/e9OutKFpSc

— FootActuFast.fr (@footactufast) June 10, 2016

Πριν καλά καλά όμως κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Γάλλων, ξεκίνησαν εκείνοι των Ρουμάνων. Στο 65’ ο Εβρά μάρκαρε άτσαλα μέσα στην περιοχή τον Στάνκου, με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα.

#FRAROU#rou#EURO2016pic.twitter.com/BI7sEkTo6Y

— Marcin Celarek (@MCelarek) June 10, 2016

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο παθών που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λορίς για το 1-1.

— Haluk (@___Lumiere___) June 10, 2016

Από το 1-1 και μετά η Γαλλία, αντί να απειλήσει περισσότερο, φάνηκε να πελαγώνει. Οι γηπεδούχοι άρχισαν σεντράρουν αφειδώς, προκειμένου να «ξεκλειδώσουν» την καλύτερη άμυνα των προκριματικών, αλλά χωρίς τύχη.

Η είσοδος του Μαρσιάλ αντί του Πογκμπά φόρτωσε την επιθετική γραμμή των Γάλλων, βάζοντας περισσότερη δουλειά στους Ρουμάνους αμυντικούς. Η αλήθεια είναι πως η κίνηση εμπεριείχε ένα ρίσκο, όμως και η Ρουμανία από την πλευρά της φαινόταν να πιστεύει περισσότερο στην ισοπαλία, παρά στη νίκη. Και η εικόνα του παιχνιδιού προς αυτήν την κατεύθυνση έδειχνε.

Όλα αυτά μέχρι το 89ο λεπτό. Ο Παγέ κοντρόλαρε γρήγορα τη μπάλα έξω από την περιοχή του Ταταρουσάνου και με ένα σουτ βγαλμένο από σεμινάριο έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Ρουμάνου κίπερ, γράφοντας το τελικό 2-1 και λυτρώνοντας τους Γάλλους.

Τρία πράγματα που μάθαμε από το Γαλλία-Ρουμανία:

• Όλα μπαίνουν κι όλα χάνονται.
  • Οι πρεμιέρες συχνά δίνουν σε συγκίνηση ό,τι στερούν σε θέαμα.
  • Σε αντίθεση με όσα έλεγε ο Ντεσάμπ, η πλαγιοκόπηση είναι κι αυτή κατοχή και, ναι, βγάζει νικητή.

Ο αγώνας στα social media

#FRAROU match magnifique et merci girou et payet

— Anthony♥Tal♥Fanzouze (@SemailSemail) June 10, 2016

Cruel blow for Romania, but that Dmitri #Payet goal was worthy of winning any match. Really top drawer. #FRAROU#EURO2016

— Neil O'Gorman (@NeilOGorman) June 10, 2016

— AFP Sports (@AFPSport) June 10, 2016

Πρόσωπο της ημέρας: Ντιμιτρί Παγιέ

Ο μέσος της Γουέστ Χαμ ήταν αναμφισβήτητα η μορφή του αγώνα.

Με κάθε ευκαιρία προκαλούσε ρήγματα σε μια άμυνα που διακρίνεται για τον σκληροτράχηλο χαρακτήρα της, έβγαλε την ιδανική σέντρα για να δημιουργήσει το πρώτο γκολ των Γάλλων και χάρισε τη νίκη στη χώρα του, όταν, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 90λέπτου, μετατράπηκε από δημιουργό σε… ψυχρό εκτελεστή.

Με αμφίρροπα ματς η δεύτερη ημέρα

Μια καυτή «τριπλέτα» αγώνων μας περιμένει το Σάββατο.

Η αρχή γίνεται στη Λανς (16:00), όπου η πρωτάρα Αλβανία αναμετράται με τη σαφώς πιο έμπειρη Ελβετία, αγώνας που θα ολοκληρώσει την πρώτη αγωνιστική του Α’ ομίλου.

Στις 19:00 στο Μπορντώ δύο πρωτάρες ρίχνονται στη μάχη του Euro. Η Ουαλία του Γκάρεθ Μπέιλ κοντράρεται με τη Σλοβακία του Μάρεκ Χάμσικ για τον Β’ όμιλο.

Οι αγώνες του Σαββάτου ολοκληρώνονται στο Βελοντρόμ της Μασσαλίας με το ντέρμπι του Β’ ομίλου μεταξύ Αγγλίας και Ρωσίας στις 22:00.