Με μεγάλες αναμετρήσεις ξεκίνησε το γκραν πρι τζούντο του Ουλάν Μπατόρ

Ο δευτεραθλητής κόσμου Αμαρτουσίβν Ντάσνταβα ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία κάτω των 60 κιλών στο γκραν πρι του τζούντο του Ουλάν Μπατόρ.

Ο Μογγόλος Ντάσνταβα επικράτησε στον τελικό του συμπατριώτη του Σερ-Οντ Νασαντζαργκάλ, ο οποίος έκανε την πρώτη του εμφάνιση σε γκραν πρι μετά το 2014.

Στα 66 κιλά, το χρυσό πήγε στον πρωταθλητή Ασίας Αλτανσούκ Ντοβντόν. Ο Μογγόλος τζουντόκα πήρε το τέταρτο χρυσό μετάλλιο για τη χώρα του κατά την πρώτη ημέρα του γκραν πρι, νικώντας στον τελικό τον συμπατριώτη του Μπατσούρι Αντίγια με οσαεκόμι πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Στις γυναίκες και την κατηγορία κάτω των 57 κιλών είχαμε την έκπληξη της ημέρας με την Ενκρίλεν Λκαγκβατόγκο. Η νεαρή τζουντόκα από τη Μογγολία νίκησε την πρωταθλήτρια Ασίας της κατηγορίας Γιαπωνέζα Μεγκούμι Ισικάουα. Η 17χρονη νικήτρια πήρε το χρυσό στην τέταρτη συμμετοχή της σε μεγάλη διοργάνωση και μάλιστα απέναντι στην Ισικάουα που φέτος έχει επικρατήσει της χρυσής Ολυμπιονίκη και παγκόσμιας πρωταθλήτριας Καόρι Ματσουμότο.