Euro 2016: Στα ημιτελικά η Γερμανία, νίκησε Ιταλία και παράδοση

Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Η Γερμανία νίκησε με 6-5 στα πέναλτι την Ιταλία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2016.

Έπειτα από ένα ματς που έδρεψε δάφνες… αγωνίας, αλλά σίγουρα όχι ποιότητας, η Γερμανία επικράτησε της Ιταλίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2016.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η Γερμανία άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό, όταν ο Γκόμεζ πέρασε από αριστερά στον Έκτορ, αυτός έκανε την ασίστ στον Εζίλ κι αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-0.

Το γκολ των Γερμανών έβγαλε την Ιταλία μπροστά με τον Πελέ να στέλνει τη μπάλα μόλις άουτ στο 74’ και τον Μπόατενγκ να παραχωρεί ένα αχρείαστο πέναλτι με χέρι στο 77’.

Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Μπονούτσι που δεν αστόχησε και έγραψε το 1-1.

Το σκορ παρέμεινε ίδιο και κατά την ημίωρη παράταση κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

EURO 2016 DAY 21 - quarter final - Germany vs. Italy
Εκεί η Γερμανία είχε ως μεγάλο της ήρωα τον Μάνι Νόιερ που απέκρουσε δύο εκτελέσεις, με αποτέλεσμα τα «πάντσερ» να νικήσουν με 6-5 και να προκριθούν στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Αντίπαλος της Γερμανίας στα ημιτελικά θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης μεταξύ Γαλλίας και Ισλανδίας την Κυριακή.

Man Of The Match

Χωρίς αμφιβολία ο Μάνι Νόιερ…

… αν και το twitter επέλεξε τον Ζερόμ Μπόατενγκ…

Boateng best middle blocker pic.twitter.com/nQ5IPgSYf4

— Rossella (@rox_pl) July 2, 2016

“Who cares about football, I wanna be a Ballerina.”

-Boateng pic.twitter.com/GC3U2zCQnu

— Gabryela (@gabryBoschetto) July 2, 2016

pic.twitter.com/DkKLKczyeP

— Sellvio Berlu$coni (@Pure_Milanista) July 2, 2016

Δείτε πώς κάλυψε τον αγώνα λεπτό προς λεπτό η ιστοσελίδα της ελληνικής υπηρεσίας του euronews.