NewsletterΕνημερωτικό δελτίοEventsEvents

FlipboardInstagramLinkedin

Euro 2016: Γαλλία - Ισλανδία 5-2 (vid) - Με τη Γερμανία στα ημιτελικά οι «τρικολόρ»

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Εκπληκτικό ματς ανάμεσα σε Γαλλία και Ισλανδία - Σαφώς ανώτεροι οι Γάλλοι

H Γαλλία προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro καθώς συνέτριψε την Ισλανδία με 5-2 και έκλεισε ραντεβού στους «4» με τη Γερμανία.

Οι τρικολόρ βρίσκονταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0 από το πρώτο εικοσάλεπτο, με γκολ των Ζιρού και Πογκμπά.

Η Ισλανδία δεν μπορούσε να αντιδράσει και δέχτηκε άλλα δύο γκολ στο πρώτο μέρος, με τον Παγέ στο 43’ και τον Γκριεζμάν στο 45’.

Οι «Βίκινγκς» μπήκαν αποφασισμένοι να το απολαύσουν στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56’ σκόραραν με τον Σίγκθορσον.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Γαλλίας να πετύχει γκολ, με τον Ζιρού να σημειώνει το δεύτερο του τέρμα στο ματς.

Στο 84’ ο Μπιάρνασον σκόραρε για την Ισλανδία μειώνοντας στο τελικό 5-2.

Θυμηθείτε πως κάλυψε η ελληνική υπηρεσία του euronews τον σπουδαίο προημιτελικό, λεπτό προς λεπτό