Europa League: Θρίαμβος του ΠΑΣ Γιάννινα - Νίκη για την ΑΕΚ Λάρνακας, ήττα για Ομόνοια

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Η Ομόνοια ηττήθηκε εκτός έδρας από την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ με 1-0

Ο ΠΑΣ Γιάννινα και όλη η πόλη των Ιωαννίνων ζουν ιστορικές στιγμές. Μία ημέρα μετά τον εορτασμό των 50 χρόνων ζωής της ομάδας, οι Γιαννιώτες κέρδισαν το πρώτο τους ευρωπαϊκό παιχνίδι απέναντι στη νορβηγική Οντ.

Ο ΠΑΣ δεν είχε επίσημα παιχνίδια στα πόδια του, όμως με την υποστήριξη του κόσμου έφτασε στην πρώτη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία του.

Βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ μόνο με άγχος δεν μπήκε στο ματς με την Οντ και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ.

Ο Ακόστα εκτέλεσε το κόρνερ και ο αρχηγός, Αλέξης Μιχαήλ, με υπέροχη κίνηση και πλασέ έγραψε το 1-0 πετυχαίνοντας και το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ στην ιστορία του ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο 23’ λάθος στην άμυνα του ΠΑΣ, όμως ο Γιόχανσεν αστόχησε στην κεφαλιά που έπιασε ανάμεσα σε δύο αμυντικούς και τον πορτιέρε των Ιωαννίνων.

Στο 31’ και πάλι ο ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα της Οντ και έφτασε στο 2-0. Σέντρα του Καρανίκα από δεξιά και ο Ναδάλες με ωραίο πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα των Νορβηγών.

Τρία λεπτά αργότερα η Οντ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όμως ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ακαμπουέζε κρατώντας το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα περίμενε την Οντ, δίνοντας χώρο στους Νορβηγούς και χτυπούσε στις αντεπιθέσεις.

Σε μία εξ αυτών στο 68’ ο Φερφελής έφυγε μόνος του απέναντι στον Ρόσμπαχ, με τον Νορβηγό τερματοφύλακα να αποκρούει το πλασέ του, όμως ο επερχόμενος Ακόστα έγραψε το 3-0 μέσα σε αποθέωση.

«Άλωσε» το Μπέλφαστ η ΑΕΚ Λάρνακας με ανατροπή

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά το ματς στο Μπέλφαστ και το πλήρωσε στο 18ο λεπτό.

Η Κλίφτονβιλ κέρδισε κόρνερ, ο Μακγκίνες σηκώθηκε ψηλότερα από όλους στην καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μίνιο.

GOAL!

Cliftonville 1-0 AEK Larnaca

Bullet header from Jason McGuinness.

— Cliftonville FC (@cliftonvillefc) 14 Ιουλίου 2016

Η βραδιά της ΑΕΚ πήρε άσχημη τροπή στο δεύτερο μέρος, με τον Ντόνελι να σκοράρει στο 50’ και να γράφει το 2-0 για την Κλίφτονβιλ!

Η ΑΕΚ αποφάσισε να ανεβάσει την πίεση και κατάφερε στο 59’ να πετύχει το εκτός έδρας γκολ με τον Τρικόφσκι!

Αυτό το τέρμα έδωσε φτερά στην κυπριακή ομάδα και πέντε λεπτά αργότερα (64’) η ΑΕΚ έκρυψε την μπάλα και με τον Χαραλάμπους να πλασάρει ιδανικά έφερε το ματς στο 2-2.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και στο 77’ πέτυχε και τρίτο γκολ. Με υπέροχο τακουνάκι ο Τέτε βρήκε τον Τομάς και αυτός πλάσαρε εύστοχα για το 3-2.

Ήττα για την Ομόνοια στο Ισραήλ

Η Ομόνοια δυσκόλεψε τον εαυτό της μετά την ήττα με 1-0 από την Μπεϊτάρ και πλέον πρέπει να ανεβάσει την απόδοσή της στη ρεβάνς για να προκριθεί στον τρίτο προκριματικό γύρο.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο όμως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς ανήκε στην Ομόνοια.

Ο Ντάρμπισιρ στο 13’ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της Μπεϊτάρ μετά από ωραία σέντρα του Σέρινταν.

Από εκεί και πέρα όμως, οι παίκτες της Ομόνοιας οπισθοχώρησαν και στο 28’ παραλίγο να δεχτούν γκολ.

Ο Παντελιάδης έκανε λάθος στην προσπάθειά του να γυρίσει με το κεφάλι στον Παναγή, ο Βαλπόρτ μπήκε στη φάση, πέρασε τον τερματοφύλακα αλλά ο Παντελιάδης γύρισε και απέκρουσε σε κόρνερ του σουτ του ποδοσφαιριστή της Μπεϊτάρ.

Τρία λεπτά αργότερα, η Ομόνοια σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς ο Ντάρμπισιρ που έκανε την προβολή σε κεφαλιά του Σέρινταν ήταν εκτεθειμένος.

Στο 50’ ο Αμίρ Αγκάγεφ έφτασε κοντά στο γκολ για την Ομόνοια όμως από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Καρλίτος.

Στο 67’ η Ομόνοια είχε και δεύτερο δοκάρι στο ματς, μετά από υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Παντελιάδη που σταμάτησε στο οριζόντιο της Μπεϊτάρ.

Στο 71’ όμως η Μπεϊτάρ σκόραρε! Σέντρα του Μαγκμπό, πλασέ στην κίνηση του Αμπουχατζίρα και 1-0 για τους Ισραηλινούς.

Μέχρι το τέλος η Ομόνοια δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.