Γιουρόπα Λιγκ: Προβάδισμα πρόκρισης για ΠΑΟ και ΑΕΚ, ψυχωμένος ΠΑΣ, ελπίδες για ΑΕΚ Λ. και Απόλλων Λεμ. (vid)

Γιουρόπα Λιγκ: Προβάδισμα πρόκρισης για ΠΑΟ και ΑΕΚ,  ψυχωμένος ΠΑΣ, ελπίδες για ΑΕΚ Λ. και Απόλλων Λεμ. (vid)

Με θετικό πρόσημο τα αποτελέσματα των ελληνικών και των κυπριακών ομάδων

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 της ΑΪΚ Στοκχόλμης στη Λεωφόρο ενώ ΆΕΚ Λάρνακας και Απόλλων Λεμεσσού διατηρούν ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ απέσπασε εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στη Σεντ Ετιέν ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε μεν με 1-0 από την Αλκμάαρ στην Ολλανδία αλλά μπορεί να κάνει την υπέρβαση στη ρεβάνς.

Αναλυτικά τι συνέβη στους αγώνες των ελληνικών και των κυπριακών ομάδων στον τρίτο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ

Με Μολέδο 1-0 την ΑΪΚ ο Παναθηναϊκός

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 1-0 της ΑΪΚ Στοκχόλμης στο «Απ. Νικολαΐδης». Οι «πράσινοι» πίεσαν σε όλη τη διάρκεια του ματς και δικαιώθηκαν με το γκολ του Μολέδο στο 79ο λεπτό. Φάνηκε πάντως πως η ομάδα του Στραματσόνι έχει προβλήματα απέναντι στις κλειστές άμυνες με τους Μπεργκ και Ιμπάρμπο να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Με Τσιγκρίνσκι και Ανέστη η ΑΕΚ πήρε το 0-0 στη Γαλλία και το προβάδισμα

Η νέα ΑΕΚ του Τιμούρ Κετσπάγια έδωσε θετικά δείγματα γραφής στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι. Απέναντι στη Σεντ Ετιέν στη Γαλλία, ο «Δικέφαλος» με εξαιρετική τακτική και έχοντας σε καλή μέρα τους Τσιγκρίνσι και Ανέστη αρχικά, αλλά και τον Κολοβέτσιο, απέσπασε σχετικά εύκολα το 0-0.

Η ελληνική ομάδα δεν κλείστηκε απέναντι στη Σεντ Ετιέν αλλά δεν δημιούργησε και κλασικές ευκαιρίες. Αντιθέτως οι Γάλλοι είχαν κάποιες φάσεις για γκολ όμως ο Ανέστης ήταν εκεί για να τους πει «όχι», όποτε χρειάστηκε.

Με ψυχή και πάθος ο ΠΑΣ στην Ολλανδία ηττήθηκε από την Αλκμάαρ με 1-0

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ταξίδεψε στην Ολλανδία ως το απόλυτο αουτσάιντερ απέναντι στην Αλκμάαρ.

Όταν δε στο 36’ δέχτηκε το γκολ από την ΑΖ με σκόρερ τον Λούκασεν, πολλοί πίστεψαν πως θα λύγιζε.

Όμως οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη έπαιξαν με πολύ ψυχή, μπήκαν δυνατά στις φάσεις και δεν άφησαν την Αλκμάαρ να πετύχει δεύτερο γκολ.

Πλέον στη ρεβάνς ο ΠΑΣ θα κυνηγήσει το θαύμα.

Ήττα στο 93’ για τον Απόλλωνα Λεμεσού στην Ελβετία

Στην Ελβετία ο Απόλλων Λεμεσσού αντιμετώπισε τη Γκρασχόπερς, με τους Ελβετούς να θεωρούνται το μεγάλο φαβορί. Παρόλα αυτά το τελικό 2-1 υπέρ της Γκρασχόπερς αδικεί την ομάδα της Κύπρου που έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Μόλις στο 10ο λεπτό o Ντα Σίλβα έχασε το πέναλτι για τον Απόλλωνα και σαν να μην έφτανε αυτό στην αμέσως επόμενη φάση δέχτηκε γκολ με σκόρερ τον Ταμπάκοβιτς.

Από εκεί και πέρα το ματς δεν είχε ρυθμό και φάσεις αλλά στο 76’ ο Γκιε με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Τα πράγματα φαίνονταν να εξελίσσονται ιδανικά όμως τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλησαν εφιαλτικά για τον Απόλλωνα. Στο 87’ ο Σακέτι αποβλήθηκε με ανόητη δεύτερη κίτρινη και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λαβανσί σκόραρε για τη Γκρασχόπερς σημειώνοντας το τελικό 2-1.

Στο 1-1 η ΑΕΚ Λάρνακας με τη Σπαρτάκ Μόσχας

Η ΑΕΚ Λάρνακας έμεινε στο 1-1 με τη Σπαρτάκ Μόσχας, μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και πλέον θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση στη Μόσχα για να πάρει την πρόκριση.

Οι Ρώσοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο μέρος, όμως η ΑΕΚ κρατούσε το μηδέν μέχρι το 38’. Σε εκείνο το σημείο ο Ανανίτζεβ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0 για τη Σπαρτάκ.

H AEK έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο και στο 65’ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με ωραία κεφαλιά του Αντρέ Άλβες στο 65ο λεπτό. Κατόπιν η ΑΕΚ πρόσεξε την άμυνά της, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες αλλά το 1-1 έμεινε ως το τέλος.