Τσάμπιονς Λιγκ: Θρίαμβος του ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε σπουδαία πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από μία μαγική βραδιά κόντρα στη Ρόζενμποργκ.

Η ήττα με 2-1 στη Νορβηγία αποδείχτηκε λίγη για να σταματήσει τον ΑΠΟΕΛ που με νίκη 3-0 προκρίθηκε και έστειλε τη Ρόζενμποργκ σπίτι της.

[FT] Τέλος του αγώνα.
APOEL FC 3-0 Rosenborg BK (agg: 4-2)#apoelfclive#UCL#APORBKpic.twitter.com/KTP22fhae7

— APOEL FC (@apoelfcofficial) 2 Αυγούστου 2016

Ευκαιρίες για ΑΠΟΕΛ, δοκάρι η Ρόζενμποργκ στο πρώτο μέρος

Το πρώτο ημίχρονο του ματς ήταν εντυπωσιακό, με τον ΑΠΟΕΛ να ψάχνει το γκολ αλλά και τη Ρόζενμποργκ να κάνει το ίδιο προκειμένου να βάλει βάσεις για την πρόκριση.

Οι Κύπριοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες κυρίως με τους Γιαννιώτα και Ευφραίμ που δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ για την ομάδα του Κρίστιανσεν.

Η κλασική ευκαιρία όμως ανήκε στη Ρόζενμποργκ με τον Χέλαντ να σημαδεύει στο 21ο λεπτό το οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν.

Ξεκίνημα με δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 51’ έφτασε κοντά στο 1-0, όμως το δυνατό σουτ του Νεκτάριου Αλεξάνδρου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Ρόζενμποργκ.

Η μεγάλη ευκαιρία και πάλι ήρθε για τη Ρόζενμποργκ. Στο 69’ ο Κόνραντσεν βρέθηκε απέναντι από τον Βάτερμαν, με τον πορτιέρε του ΑΠΟΕΛ να του λέει ένα μεγαλοπρεπές «όχι» κρατώντας το 0-0.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σωτηρίου σκόραρε όμως ήταν εμφανώς εκτεθειμένος και το γκολ του δεν μέτρησε.

Το τρελό πάρτι του ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90’ +1’) ο Γιαννιώτας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Νορβηγών μετά από μαγική μπαλιά του Βάντερ και το γήπεδο πήρε…φωτιά!

Το τι έμελλε να γίνει όμως στα συνολικά εννέα λεπτά καθυστερήσεων δεν το περίμενε κανείς.

Στο 90’ + 6’ ο ΑΠΟΕΛ βγήκε στην κόντρα, ο Γιαννιώτας μοίρασε στον Βάντερ και αυτός «σκότωσε» τον πορτιέρε της Ρόζενμποργκ για το 2-0.

Και στην τελευταία φάση του αγώνα στο 90’ + 8’ οι Νορβηγοί έκαναν το λάθος και ο Ντε Βινσέντι από μακριά έγραψε το θριαμβευτικό 3-0 με τον τερματοφύλακα της Ρόζενμποργκ εκτός εστίας.