Ρίο 2016: Σπουδαίες επιδόσεις σε μαραθώνιο, ποδηλασία, τένις και γκολφ

Ρίο 2016: Οι κορυφαίες στιγμές της 9ης ημέρας

Μαραθώνιος γυναικών

Σε 2 ώρες 24 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα η Κενυάτισα Τζεμίμα Σουμγκόνγκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον μαραθώνιο των γυναικών, το πρώτο για την χώρα της. Η 31 ετών δρομέας άφησε πίσω της την Γιούνις Κίρουα από το Μπαχρέιν η οποία τερμάτισε με λίγα δευτερόλεπτα διαφορά και χρόνο 2:24:13. Μόλις επτά δευτερόλεπτα μετά τερμάτισε η Μάρα Ντιμπάμπα από την Αιθιοπία.

Ποδηλασία

Χρυσό μετάλλιο στο σπριντ στην ποδηλασία πίστας κατέκτησε ο Βρετανός Τζέισον Κένι. Αργυρό μετάλλιο για τον συμπατριώτη του Κάλουμ Σκίνερ και χάλκινο για τον Ρώσο Ντένις Ντιμιτρίεφ. Για τον Κένι πρόκειται για το 5ο ολυμπιακό μετάλλιο.

Τένις

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα που διήρκησε πάνω από 4 ώρες, o Άντι Μάρεϊ έκανε το back to back. Κατέκτησε το δεύτερο σερί χρυσό ολυμπιακό του μετάλλιο με 7-5, 4-6, 6-2, 7-5 έναντι του Αργεντινού Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο.

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ιάπωνας Κέι Νισικόρι που κέρδισε στον μικρό τελικό τον Ισπανό Ράφα Ναδάλ.

Γκολφ

Ο Βρετανός Τζάστιν Ρόουζ έγραψε ιστορία κατακτώντας το χρυσό στο ατομικό ανδρών του γκολφ. 112 χρόνια μετά την τελευταία φορά που το γκολφ είχε περιληφθεί στους Ολυμπιακούς αγώνες, στο Σεντ Λιούις, το άθλημα επέστρεψε στο Ρίο.

Ο 36χρονος Βρετανός νίκησε τον Σουηδό Χένρικ Στένσον. Χάλκινο μετάλλιο για τον Αμερικανό Ματ Κούτσαρ.