Προκριματικά Μουντιάλ: Δεν ανησυχεί ο Σάντος μετά την ήττα της Πορτογαλίας

Από Euronews

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Πορτογαλία, δύο μήνες μετά την κατάκτηση του Euro, γνώρισε την ήττα από την Ελβετία με 2-0.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προσγειώθηκε απότομα μετά τον θρίαμβο της Γαλλίας, σε ένα ματς που έχασε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Παρόλα αυτά το τελικό 2-0 βάζει σε μειονεκτική θέση τους πρωταθλητές Ευρώπης από την πρώτη κιόλας αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ.

«Πέρσι, όταν ανέλαβα την Πορτογαλία η ομάδα είχε ήδη χάσει το πρώτο ματς αλλά μετά είχαμε επτά σερί νίκες και τερματίσαμε πρώτοι στον όμιλο. Σίγουρα δεν είμαστε χαρούμενοι και πρέπει να βελτιωθούμε πολύ. Θα συζητήσουμε και θα βρούμε λύση», τόνισε ο Φερνάντο Σάντος.

Η Πορτογαλία βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου μαζί με την Ανδόρα, την ώρα που η Λετονία έχει τρεις βαθμούς μαζί με την Ελβετία ενώ Φερόε και Ουγγαρία έμειναν στο 0-0 και έχουν από ένα βαθμό.

Η φιναλίστ του τελικού του Euro, Γαλλία, δεν κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τη Λευκορωσία, μένοντας στο 0-0. Η ομάδα του Ντεσάμπ είχε τις ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και έχασε δύο βαθμούς.

Οι υπόλοιπες μεγάλες ομάδες όμως κέρδισαν εύκολα ή δύσκολα. Η Ιταλία αν και έπαιζε για 40 λεπτά με 10 παίκτες επικράτησε 3-1 του Ισραήλ εκτός έδρας και ξεκίνησε καλά τα προκριματικά.

Η Ισπανία συνέτριψε με 8-0 το Λιχτενστάιν, αν και στο πρώτο ημίχρονο βρισκόταν μπροστά στο σκορ μόλις με 1-0. Οι Ίβηρες ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος και σκόρπισαν τους αντιπάλους τους ξεκινώντας εντυπωσιακά τα προκριματικά.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε η Αγγλία να σκοράρει κόντρα στη Σλοβακία και να πάρει τη νίκη με 1-0. Έτσι ο Σαμ Άλαρνταϊς πήρε τους τρεις βαθμούς στο ντεμπούτο του στον πάγκο.

Η Γερμανία ήταν η ομάδα που εντυπωσίασε στην πρεμιέρα καθώς απέναντι στη Νορβηγία εκτός έδρας πήρε μια άνετη νίκη.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές κέρδισαν άνετα με 3-0 και έδειξαν πως και σε αυτή την προκριματική διαδικασία είναι το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση.