FlipboardInstagramLinkedin

Diamond League: Έσπασε το φράγμα των 5 μέτρων στο επί κοντώ η Σάντι Μόρις

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Εντυπωσιακά ρεκόρ πέτυχαν οι αθλητές και αθλήτριες που μετείχαν στον τελικό του φετινού Diamond League.

H 24χρονη Αμερικανίδα Σάντι Μόρις,έκανε εκπληκτική εμφάνιση σπάζοντας το φράγμα των 5 μέτρων.

Δημιούργησε έτσι την κορυφαία φετινή επίδοση, ρεκόρ Diamond League, ρεκόρ αγώνα και εθνικό ρεκόρ!

Το διαμάντι του επί κοντώ πάντως πήγε στην Κατερίνα Στεφανίδη.

Στα 100 μέτρα των γυναικών η χρυσή Ολυμπιονίκης, Τζαμαϊκανή Ελάιν Τόμπσον απλώς επιβεβαίωσε ότι δεν έχει αντίπαλο στις ταχύτητες.

Κέρδισε με άνεση την κούρσα της μιας ανάσας των γυναικών μπροστά απο την Δάφνη Σκίπερς.

Στο άλμα εις μήκος, των ανδρών ο Αυστραλός Φαμπρίς Λαπιέρ κέρδισε τον αγώνα με 8,17 μέτρα.

Στα 400 μέτρα εμπόδια των γυναικών η Κασσάνδρα Τέιτ ήταν η καλύτερη και κέρδισε με χρόνο 54:47.