Ισπανία: Ισοπαλίες για Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης στην 5η αγωνιστική

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης έμειναν στο 1-1 στο «Καμπ Νόου» στο ντέρμπι της 5ης και εμβόλιμης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να προηγηθεί πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ράκιτιτς πήρε την κεφαλιά στην περιοχή και «έγραψε» το 1-0.

Η Ατλέτικο όμως έχει αποδείξει πως δεν παρατάει αγώνες και στο 61ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση με σκόρερ τον Κορέα.

Έτσι η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ρεάλ και έμεινε σε απόσταση τριών βαθμών.

Η Βιγιαρεάλ έσπασε το σερί νικών της Ρεάλ Μαδρίτης αποσπώντας ισοπαλία 1-1 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

H Ρεάλ έχασε την ευκαιρία να φτάσει τις 17 σερί νίκες στη Λίγκα και να πραγματοποιήσει ρεκόρ.

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε στο τέλους του πρώτου μέρους με πέναλτι του Μπρούνο ενώ στο 48ο λεπτό ο Σέρχιο Ράμος ισοφάρισε στο τελικό 1-1.