EventsΕκδηλώσειςΠοντάκαστ

Προκριματικά Μουντιάλ 2018: «Γκέλα» για Ουαλία, σπουδαία ματς σε Βελιγράδι και Σκόπια

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας
Δημοσιεύθηκε

H Ουαλία δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Αυστρία για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Στον εντός έδρας αγώνα με τη Γεωργία έμεινε στο 1-1 και έτσι απώλεσε τόσο δύο βαθμούς όσο και την πρώτη θέση στον τέταρτο όμιλο.

Εκεί βρίσκεται η Σερβία, που στο μεγάλο ντέρμπι με την Αυστρία επικράτησε 3-2 και έφτασε τους 7 βαθμούς, όσους έχει και η Ιρλανδία που πέρασε από τη Μολδαβία με νίκη 3-1.

Στον έβδομο όμιλο, η Ισπανία τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Αλβανία εκτός έδρας. Παρόλα αυτά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0, με γκολ του Ντιέγκο Κόστα και του Νολίτο στο δεύτερο μέρος.

Οι Ισπανοί είναι πρώτοι μαζί με την Ιταλία, η οποία έκανε ανατροπή στα Σκόπια και ενώ έχανε 2-1 πήρε τη νίκη με 3-2 με γκολ του Ιμόμπιλε στις καθυστερήσεις. Στους 6 είναι η Αλβανία με το Ισραήλ, που κέρδισε το Λιχτενστάιν με 2-1.

Στον ένατο όμιλο, η Κροατία πέρασε δύσκολα από τη Φινλανδία με 1-0 και έμεινε στην κορυφή του ομίλου με 7 βαθμούς.

Τόσους έχει και η Ισλανδία που κατάφερε να κερδίσει την Τουρκία εντός έδρας με 2-0.

Η Ουκρανία κέρδισε το Κόσοβο με 3-0, πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ και βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από τους πρωτοπόρους.

Η Τουρκία έμεινε στους δύο βαθμούς, με Φινλανδία και Κόσοβο να έχουν από έναν.