Αναρρίχηση ταχύτητας: Νέο ρεκόρ από την Ανούκ Ζαμπέρ, πρωταθλητής ο Ντζιένσκι

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Η Ανούκ Ζομπέρ έγινε η πρώτη αθλήτρια που κατακτά τέσσερις αγώνες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα αναρρίχησης ταχύτητας.

Στον προτελευταίο αγώνα της χρονιάς στην Κίνα, η Γαλλίδα πήρε τη νίκη μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια.

Στον τελικό αντιμετώπισε την Ιούλια Κάπλινα από τη Ρωσία, η οποία είχε κάνει τον καλύτερο χρόνο της σεζόν στα ημιτελικά με 7.99.

Την τρίτη θέση πήρε η Αλεξάντρα Ρουτζίσνκα που στον μικρό τελικό κέρδισε την Πολωνή Κλαούντι Μπούτσεκ.

Την ίδια στιγμή στους άντρες, ο Πολωνός Μάρτσιν Ντζιένσκι αναδείχτηκε πρωταθλητής για φέτος, τερματίζοντας στην τρίτη θέση.

Κέρδισε στον μικρό τελικό τον Μπάσα Μαβέμ και πήρε όσους βαθμούς χρειαζόταν για να εξασφαλίσει μαθηματικά τον τίτλο.

Νικητής αναδείχτηκε για ακόμη μία φορά στην έδρα του, ο Ξιζίν Ζονγκ. Ο Κινέζος αθλητής κερδίζει συνεχώς από το 2007 στην χώρα του και στον φετινό τελικό επικράτησε του Βλάντισλαβ Ντεουλίν.