Ευρωλίγκα: Σπουδαίο «διπλό» του Παναθηναϊκού επί της Μπάμπεργκ

Από Ιωάννης Καράγιωργας

Με καλάθι του...Καλάθη 3,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 84-83 της Μπάμπεργκ

Με τον Μάρκο Γκούντουριτς να πετυχαίνει 21 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας γονάτισε την Μπαρτσελόνα στο Βελιγράδι με 76-65 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν καλύτερα το ματς όμως από τη δεύτερη περίοδο και μετά, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση.

Υποχρέωσε παράλληλα την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη ήττα της σε τρεις αγώνες, βάζοντας δύσκολα στους Καταλανούς από την αρχή της σεζόν.

Σπουδαίο ματς διεξήχθη στην Γερμανία με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με το «διπλό» από την έδρα της Μπάμπεργκ με σκορ 84-83.

Οι «πράσινοι», με τον Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο, ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Όμως ένα αγωνιστικό «μπλακ άουτ» έφερε τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει την Μπάμπεργκ που τρία λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 83-73.

Σε εκείνο το σημείο, οι «πράσινοι» πέτυχαν ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 και με τον Νικ Καλάθη να πετυχαίνει σπουδαίο δίποντο τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, πήραν τη δεύτερη νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα.