Τσάμπιονς Λιγκ: Πρόκριση στους «16» για Ατλέτικο, Μπάγερν, Άρσεναλ και Παρί

Μεγάλη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Μπαρτσελόνα με 3-1 - Σφραγίστηκαν τέσσερα εισιτήρια για τους «16»

Το μεγάλο ματς της Μάντσεστερ Σίτι με την Μπαρτσελόνα για τον τρίτο όμιλο δέσποζε στην πρεμιέρα της 4ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα είδε την νυν ομάδα του να επικρατεί με 3-1 της πρώην ομάδας τους, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με γκολ του Μέσι. Ο Γκουντογκάν με δύο γκολ και ο Ντε Μπρόινε έγραψαν το τελικό 3-1.

Στη βαθμολογία η Μπαρτσελόνα έχει 9, η Σίτι 7 ενώ Γκλάντμπαχ και Σέλτικ έμειναν στο 1-1 και έχουν 4 και 2 βαθμούς αντίστοιχα.

Στον τέταρτο όμιλο, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε με «διπλό» από το Αϊντχόφεν και σφράγισε το εισιτήριο για τους «16».

Οι Βαυαροί βρέθηκαν να χάνουν με γκολ του Αρίας στο 14’ όμως ο Λεβαντόφσκι με πέναλτι στο 34’ και πλασέ στην κίνηση στο 74’ επικράτησε με 2-1.

Στους «16» πέρασε και η Ατλέτικο Μαδρίτης που έκανε το 4 στα 4 επικρατώντας της Ροστόφ με 2-1. Η Ατλέτικο έχει 12, η Μπάγερν 9 και Αϊντχόφεν με Ροστόφ από 1 βαθμό.

Στον πρώτο όμιλο, Παρί Σεν Ζερμέν και Άρσεναλ σφράγισαν και μαθηματικά την πρόκριση στους «16».

Η Παρί επικράτησε της Βασιλείας εκτός έδρας με 2-1 με καταπληκτικό γκολ του Μουνιέρ στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Την ίδια ώρα, η Άρσεναλ αν και έχανε με 2-0 στη Βουλγαρία από τη Λουντογκόρετς επικράτησε 3-2 με εκπληκτικό γκολ του Εζίλ στο 88ο λεπτό.

Και οι δύο ομάδες έχουν από 10 βαθμούς, με Βασιλεία και Λουντογκόρετς να μένουν στον 1 βαθμό.

Στον δεύτερο όμιλο, η Νάπολι είχε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση όμως έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με την Μπεσίκτας.

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν στο 79’ με πέναλτι όμως δύο λεπτά αργότερα οι Ιταλοί ισοφάρισαν με τον Χάμσικ.

Ο όμιλος έχει μεγάλο ενδιαφέρον καθώς μετά και τη νίκη της Μπενφίκα επί της Δυναμό Κιέβου, η Νάπολι έχει 7 βαθμούς, όσους και η Μπενφίκα ενώ η Μπεσίκτας ακολουθεί με 6 και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τους Πορτογάλους.