Γιουρόπα Λιγκ: Μια ανάσα από την πρόκριση ΑΠΟΕΛ και Ολυμπιακός - Ήττες για ΠΑΟ και ΠΑΟΚ

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 κόντρα στην Αστάνα και ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 1-0 της Γιουνγκ Μπόις - Ήττες εν�

Ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 στο Καζακστάν κόντρα στην Αστάνα σε ένα ματς που θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κερδίσει αν και βρέθηκε να χάνει από την αρχή του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης όμως μόλις στο 8ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Ντεσπότοβιτς να νικά με διπλή προσπάθεια τον Λεάλι για το 1-0 της Αστάνα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αμύνονται περιμένοντας αντεπιθέσεις όμως ο Ολυμπιακός ανέβαζε την απόδοσή του και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 29ο λεπτό.

Ο Μανθάτης έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Σεμπά πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Αστάνα για το 1-1.

29': ΓΚΟΟΟΛ για την ομάδα μας με τον Σεμπά, 1-1! / 29’: GOAL for Olympiacos! Seba scores! 1-1! #olympiacos#ASTOLY#UELpic.twitter.com/MoYpmY8WUv

— Olympiacos FC (@olympiacos_org) 3 Νοεμβρίου 2016

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός ζήτησε δικαίως πέναλτι, σε ανατροπή του Σεμπά από τον Μουζίκοφ όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός πίεσε και για δεύτερο γκολ, με την Αστάνα να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έχασαν την σπουδαιότερη ευκαιρία στο 85’ με τον Μάρτινς να σουτάρει και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι μετά από παρέμβαση του τερματοφύλακα της Αστάνα.

Μεγάλη νίκη του πρωτοπόρου ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ μετά τη νίκη του επί της Γιουνγκ Μπόις με 1-0.

Ο Πιέρος Σωτηρίου πέτυχε το «χρυσό» γκολ της νίκης του ΑΠΟΕΛ, όπως είχε κάνει και στο «Γ. Καραϊσκάκης» απέναντι στον Ολυμπιακό.

69′ – GOAAAAL!!! 1-0 με τον pieros_p</a>. <a href="https://twitter.com/hashtag/apoelfclive?src=hash">#apoelfclive</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/UEL?src=hash">#UEL</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/APOYB?src=hash">#APOYB</a> <a href="https://t.co/TiowEpX3xT">pic.twitter.com/TiowEpX3xT</a></p>&mdash; APOEL FC (apoelfcofficial) 3 Νοεμβρίου 2016

Οι Κύπριοι έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν και η δουλειά τους έγινε πιο εύκολη μετά την κόκκινη κάρτα στον Μπαμπού στο 67’ για χτύπημα στον Καρλάο.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Πιέρος σκόραρε και χάρισε την τρίτη νίκη στον ΑΠΟΕΛ στη φάση των ομίλων.

Πλέον η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν μπορεί να προκριθεί την επόμενη αγωνιστική είτε αν κερδίσει την Αστάνα εκτός έδρας είτε αν ο Ολυμπιακός δεν χάσει από τη Γιουνγκ Μπόις στον Πειραιά.

Στη βαθμολογία ο ΑΠΟΕΛ έχει 9 βαθμούς, ο Ολυμπιακός 7, η Γιουνγκ Μπόις 4 και η Αστάνα 2.

Βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Σταντάρ Λιέγης

Ο Παναθηναϊκός λίγες ημέρες πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό έμεινε…μετεξεταστέος καθώς γνώρισε βαριά ήττα από τη Σταντάρ Λιέγης με 3-0 μέσα στο «Απ. Νικολαΐδης».

Η ομάδα του Αντρέα Στραματσιόνι, που ήταν τιμωρημένος και είδε το ματς από ειδικό μπουθ, δεν απέδωσε καλό ποδόσφαιρο σε ένα κακό ματς στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος όμως, η Σταντάρ βρήκε τρόπο να παραβιάσει την εστία του Παναθηναϊκού με εκπληκτικό γκολ του Σισέ από μακριά στο 62ο λεπτό.

Στο 76’ η Σταντάρ έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Μπελφόντιλ και σα να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε για χτύπημα εκτός φάσης ο Εμποκού.

Οι «πράσινοι», με δέκα παίκτες δεν είχαν δυνάμεις να αντιδράσουν και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκαν και τρίτο γκολ με σκόρερ και πάλι τον Μπελφόντιλ.

Στη βαθμολογία του ομίλου ο Άγιαξ, που επικράτησε 3-2 της Θέλτα, έχει 10 βαθμούς, Θέλτα και Σταντάρ ακολουθούν με 5 και ο Παναθηναϊκός είναι ουραγός με 1 βαθμό.

Ήττα – σοκ του ΠΑΟΚ από την Καραμπάχ στην Τούμπα

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ «αυτοκτόνησε» όσον αφορά στο μέλλον του στην Ευρώπη καθώς ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την Καραμπάχ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν ανούσιος και οι Αζέροι βρήκαν τρόπο να σκοράρουν και να πάρουν «διπλό» πρόκρισης.

Σκόρερ της Καραμπάχ ήταν στο 69ο λεπτό ο Μίτσελ, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αντιδράσει και να γνωρίζει την ήττα με 1-0.

Στη βαθμολογία η Φιορεντίνα που κέρδισε τη Σλόβαν Λίμπερετς με 3-0 έχει 10 βαθμούς, η Καραμπάχ 7, ο ΠΑΟΚ 4 και η Σλόβαν έμεινε στον 1 βαθμό.