Προκριματικά Μουντιάλ 2018: Ισοπαλία στο τέλος για την Ελλάδα - Νίκη για την Κύπρο

Ένα εκπληκτικό γκολ του Τζαβέλλα έδωσε τον βαθμό στην Ελλάδα κόντρα στη Βοσνία ενώ η Κύπρος άνοιξε λογαριασμό στον όμιλο

Α’ όμιλος: Εύκολα η Ολλανδία

Για τον πρώτο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ, η Ολλανδία πέρασε από το Λουξεμβούργο με νίκη 3-1, αν και το ημίχρονο έληξε στο 1-1.

Στη βαθμολογία η Γαλλία έχει 10 βαθμούς, Ολλανδία και Σουηδία ακολουθούν με 7 και η Βουλγαρία που κέρδισε τη Λευκορωσία 1-0 έχει 6.

Β’ όμιλος: Τεσσάρα για την Πορτογαλία του Σάντος

Στον δεύτερο όμιλο, η Πορτογαλία επικράτησε μεν με 4-1 της Λετονίας όμως τα δύο τελευταία γκολ τα σημείωσε στο 85’ και το 90’ κερδίζοντας πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Στη βαθμολογία, η Ελβετία είναι πρώτη με 12 βαθμούς μετά και το 2-0 επί των Φερόε, η Πορτογαλία έχει 9 και η Ουγγαρία που κέρδισε 4-0 την Ανδόρα έχει 7.

Η’ όμιλος: Ισοπαλία στις καθυστερήσεις για Ελλάδα, νίκη για Κύπρο

Στον όγδοο όμιλο, το Βέλγιο διέσυρε με 8-1 την Εσθονία και έχει 12 βαθμούς με γκολ 21 υπέρ και 1 κατά. Την ίδια ώρα η Ελλάδα αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στη Βοσνία σε ένα γεμάτο ένταση ματς και τον Τζαβέλλα να ισοφαρίζει με εκπληκτικό γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Κύπρος κέρδισε 3-1 το Γιβραλτάρ εντός έδρας ενώ στη βαθμολογία το Βέλγιο έχει 12 βαθμούς, η Ελλάδα 10, η Βοσνία 7 και η Κύπρος 3.

Για την Κύπρο σκόραραν οι Λαΐφης, Πιέρος Σωτηρίου και Σιέλης ενώ για το Γιβραλτάρ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κασκιάρο.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στον όμιλο για την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου.