Speed: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Νίκο Ρόσμπεργκ

Τίτλος για τον Γερμανό πιλότο της Mercedes παρά τα «κόλπα» του Λιούις Χάμιλτον

Το πρωτάθλημα της F1 στους οδηγούς κρίθηκε στο τελευταίο γκραν πρι όμως αυτό δεν σημαίνει πως ήταν και δραματικός ο αγώνας. Όπως φάνηκε από τα προκριματικά, ο Χάμιλτον πήρε την πρώτη θέση, ο Νίκο Ρόσμπεργκ βγήκε δεύτερος και κατέκτησε τον πρώτο του παγκόσμιο τίτλο.

Ο Νίκο Ρόσμπεργκ κατέκτησε το πρώτο του πρωτάθλημα στη Formula 1 παρά το γεγονός πως ο Λιούις Χάμιλτον δεν υπάκουσε στις εντολές της ομάδας του.

Ο Βρετανός πήρε τη νίκη στο γκραν πρι του Άμπου Ντάμπι οδηγώντας όμως αργά, προκειμένου να πιέσει τον Ρόσμπεργκ και να βοηθήσει άλλους οδηγούς να τον προσπεράσουν για να πάρει αυτός το πρωτάθλημα, γνωρίζοντας πως για να συμβεί αυτό έπρεπε ο Γερμανός να πέσει στην τέταρτη θέση.

Τελικά ο Ρόσμπεργκ κράτησε τη θέση του, με τον Φέτελ να τερματίζει τρίτος. Ο πιλότος της Ferrari μάλιστα σε επικοινωνία με την ομάδα του αποκάλυψε πως ήταν δύσκολος ο αγώνας λόγω των βρώμικων κόλπων του Χάμιλτον.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, στο τέλος οι δύο πιλότοι της Mercedes αντάλλαξαν χειραψία αλλά και είχαν από έναν καλό λόγο για τον άλλον.

Η δυναστεία της οικογένειας Ρόσμπεργκ

34 χρόνια μετά την στέψη του Κέκε Ρόσμπεργκ στη Formula 1, ο Νίκο ακολούθησε τα χνάρια του πατέρα του. Η οικογένεια Ρόσμπεργκ μπορεί πλέον να περηφανεύεται πως έγινε η δεύτερη μετά τους Γκρέιαμ και Ντέιμον Χιλ που έχει δύο πρωταθλητές.

Ο Νίκο Ρόσμπεργκ γεννήθηκε στη Δυτική Γερμανία το 1985 με γονείς τον Φινλανδό Κέκε και τη Γερμανίδα Σίνα.

Τα πρώτα χρόνια της καριέρας του στον μηχανοκίνητο αθλητισμό, ο Ρόσμπεργκ είχε αγωνιστεί και ως Γερμανός και ως Φινλανδός.

Όταν όμως το 2005 μπήκε στη Formula 1 επέλεξε να αγωνίζεται υπό τη γερμανική σημαία.

Από το 2010 και μετά, όταν πήρε μεταγραφή στη Mercedes άρχισε να ξεχωρίζει.

Τα τελευταία δύο χρόνια έχασε το πρωτάθλημα στη μονομαχία με τον Λιούις Χάμιλτον όμως φέτος ήταν η χρονιά του.

Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Βρετανού στα μέσα της σεζόν και με εξαιρετική σταθερότητα πήρε δίκαια το πρωτάθλημα.

WRC: Ο…μόνιμος πρωταθλητής Οζιέ

Η σεζόν ολοκληρώθηκε για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό και δεν πανηγύρισε μόνο ο Νίκο Ρόσμπεργκ. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι ο μόνιμος κυρίαρχος τα τελευταία τέσσερα χρόνια δεν απογοήτευσε. Ο Σεμπαστιάν Οζιέ πραγματοποίησε υγιεινό περίπατο στην τελευταία σεζόν της Volkswagen.

O Σεμπαστιάν Οζιέ ξεκίνησε την καριέρα του στο WRC το 2009 με Citroen και η πρώτη του μεγάλη επιτυχία συνδέεται με την Ελλάδα.

Εκείνη την χρονιά ανέβηκε για πρώτη φορά στο βάθρο στο ράλι Ακρόπολις, το οποίο απέκτησε έτσι μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά του.

To 2011 τερμάτισε τρίτος στη βαθμολογία των οδηγών πίσω από τον…Βασιλιά Σεμπαστιάν Λεμπ αλλά και τον Μίκο Χιρβόνεν.

Ένα χρόνο αργότερα μετακόμισε στη Volkswagen και από το 2013 όταν και ξεκίνησε να οδηγεί το Polo κυριάρχησε με 4 πρωταθλήματα σε ισάριθμες σεζόν.

Ακόμη πάντως δεν ξέρει σε ποια ομάδα θα συνεχίσει την καριέρα του στο WRC.

To χατ τρικ του Μάρκεζ

Στο MotoGP υπήρξαν για πρώτη φορά εννέα διαφορετικοί νικητές στα γκραν πρι. Παρόλα αυτά, ο Μαρκ Μάρκεζ κατέκτησε με άνεση τον τρίτο του παγκόσμιο τίτλο.

Ο Καταλανός Μαρκ Μάρκεζ ήταν το παιδί – θαύμα του MotoGP όταν το 2013, στην πρώτη του σεζόν στη μεγάλη κατηγορία κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Μπορεί ο 19χρονος τότε Μάρκεζ να πήρε τον τίτλο με μόλις 4 βαθμούς διαφορά από τον Χόρχε Λορένθο, όμως εντυπωσίασε με την σταθερότητά του.

Το 2014 ήταν ακόμη πιο επιβλητικός κατακτώντας τον τίτλο με 13 νίκες στη σεζόν, επίδοση ρεκόρ για την κατηγορία.

Το 2015 έχασε το πρωτάθλημα, τερματίζοντας τρίτος, όμως φέτος ήταν και πάλι ο καλύτερος αναβάτης και πήρε το πρωτάθλημα τρεις αγώνες πριν το τέλος της σεζόν.