Τζούντο: Αυλαία με σπουδαίες μονομαχίες στο γκραν σλαμ του Τόκυο

Το 2017 η κορυφαία διοργάνωση του αθλήματος είναι το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης

Ο εθνικός ύμνος της Σερβίας ακούστηκε στο Τόκυο την Κυριακή κατά την διάρκεια της τελευταίας ημέρας του γκραν σλαμ τζούντο της ιαπωνικής πρωτεύουσας που είναι και η τελευταία σημαντική διοργάνωση της χρονιάς για το άθλημα.

Ο Αλεξάντερ Κούκολι κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τελικό και εκεί αντιμετώπισε τον Γάλλο Αξέλ Κλεργκέ. Αρχικά προηγήθηκε με ένα βαζάρι αλλά τελικά κατάφερε να πάρει με ιππόν την νίκη που τον έστεψε νικητή στην κατηγορία των 90 κιλών. Αυτή ήταν η δεύτερη επιτυχία του μέσα σε διάστημα ολίγων εβδομάδων και ο ίδιος το πανηγύρισε δεόντως.

Αμέσως μετά την σπουδαία νίκη του, ο σέρβος πρωταθλητής μίλησε στην κάμερα του euronews: «Δύο χρυσά μετάλλια, δύο νίκες σε λίγο παραπάνω από ένα μήνα. Όταν κέρδισα το γκραν σλαμ του Αμπου Ντάμπι, ήμουν Νο1 του ταμπλό. Ήταν αναμενόμενο, παρόλο που είχε κάποιους δύσκολους αγώνες, ιδίως αυτόν του τελικού. Και τώρα ήμουν Νο1 του ταμπλό, αλλά στο Τόκυο ποτέ δεν ξέρεις. Είχα τέσσερις γιαπωνέζους αντιπάλους. Είχα αντιμετωπίσει ορισμένους Ιάπωνες στο παρελθόν και δεν είχα πετύχει έστω μια νίκη απέναντί τους. Σήμερα νίκησαν δύο γιαπωνέζους αντιπάλους, επομένως ήταν κάτι δύσκολο και ήταν μια καλή μέρα για εμένα».

Στην κατηγορία των 100 κιλών μεγάλος θριαμβευτής ήταν ο Ρώσος Κίριλε Ντενίσοφ. Στον τελικό αντιμετώπισε και αυτός έναν Γάλλο, τον Κυρίλ Μαρέ και κατάφερε να τον υποτάξει στα σημεία. Ένα γιούκο ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ του Ρώσου.

Οι φίλαθλοι της Ιαπωνίας είχαν πάντως την ευκαιρία να πανηγυρίσουν και αυτοί στην έδρα τους την κατάκτηση ενός χρυσού μεταλλίου και να ψάλουν τον εθνικό ύμνο της πατρίδας τους. Για την ακρίβεια είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν έναν αμιγώς ιαπωνικό τελικό στην κατηγορία των 78 κιλών στις γυναίκες και μάλιστα ανάμεσα σε δύο νεαρές σε ηλικία αθλήτριες. Η 20χρονη Σάρα Ασασίνα νίκησε την 16χρονη Ακίρε Σόνε χάρη σε ένα σίντο και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Η έκπληξη της ημέρας

Η έκπληξη της ημέρα κρύβει μια ενδιαφέρουσα και πολύ όμορφη ιστορία. Ο μεγάλος Ρώσος πρωταθλητής Αλεξάντερ Μικχάιλιν επέστρεψε στην ενεργό δράση. Πρόκειται για έναν ζωντανό θρύλο του αθλήματος, τρεις φορές παγκόσμιο πρωταθλητή και ασημένιο ολυμπιονίκη στο Λονδίνο το 2012, όπου έχασε στον τελικό από τον Τέντι Ρινέρ και αποσύρθηκε από την ενεργό δράση.

Τέσσερα χρόνια μετά επέστρεψε στον κόσμο του τζούντο για την τελευταία ημέρα του γκραν σλαμ του Τόκυο. Αγωνίστηκε απέναντι στον γιαπωνέζο Καγκεούρα. Ο ρώσος είναι 37 ετών, ο Ιάπωνας μόλις 21. Δυο διαφορετικές σχολές, δυο διαφορετικές δεκαετίες, δυο διαφορετικά στυλ. Ο Καγκεούρα ήταν ο νικητής, αλλά και η ήττα του Μικχάιλιν είχε μια γλυκιά γεύση εξαιτίας της επιστροφής στα τατάμι ενός θρύλου.

Ο απεσταλμένος του euronews στο Τόκυο μεταδίδει: «Το 2016 φτάνει στο τέλος του. Αν αναλύσουμε τα στατιστικά της σεζόν, το τελικό αποτέλεσμα είναι αρκετά ενδιαφέρον. Οι Ιάπωνες κυριάρχησαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο αλλά από πλευράς μεταλλίων, το αφεντικό στο σύνολο της χρονιάς ήταν η Ρωσία. Η Γαλλία ακολούθησε τρίτη. Αυτές οι τρεις χώρες ήταν μακράν οι πρώτες στο σύνολο του κόσμου. Το World Judo Tour θα επιστρέψει το 2017 με κορυφαία στιγμή της χρονιάς το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης τον Αύγουστο».

Δείτε το βίντεο με όλα όσα έγιναν στην τελευταία ημέρα του γκραν σλαμ του Τόκυο αλλά και ένα όμορφο βίντεο με τα πιο ωραία ιππόν της χρονιάς…