Παγκόσμιο συλλόγων: Θρίαμβος της Κασίμα και ιστορική στιγμή για τη χρήση βίντεο

Ο Βίκτορ Κασάι έγινε ο πρώτος διαιτητής που έκανε χρήση βίντεο εν ώρα αγώνα για να αλλάξει απόφασή του

Η Κασίμα Άντλερς αλλά και ο διαιτητής, Βίκτορ Κασάι, έγραψαν ιστορία στον πρώτο ημιτελικό του παγκοσμίου κυπέλλου συλλόγων στην Ιαπωνία.

Οι Ιάπωνες έγιναν η πρώτη ομάδα από την Ασία που προκρίνεται στον τελικό καθώς επικράτησαν με 3-0 της Ατλέτικο Νασιονάλ από την Κολομβία.

Ο Ούγγρος διαιτητής από την πλευρά του χρησιμοποίησε για πρώτη φορά το βίντεο εν ώρα αγώνα, προκειμένου να καταλογίσει πέναλτι υπέρ της Κασίμα στο 33ο λεπτό, καθώς ειδοποιήθηκε από τον βοηθό του που βρισκόταν σε ειδικό βαν.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Ντόι, «γράφοντας» το 1-0 για τους Ιάπωνες.

Από εκεί και πέρα η Κασίμα έπαιξε με αντεπιθέσεις και κατάφερε να βρει άλλα δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Στο 83’ ο Έντο Γιασούσι εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του τερματοφύλακα της Νασιονάλ και με υπέροχο τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα για το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Ιάπωνες βγήκαν σε εξαιρετική αντεπίθεση, ο Καναζάκι έβγαλε τη σέντρα και ο Σουζούκι στην κίνηση έγραψε το τελικό 3-0 για την Κασίμα.