Ράλι Ντακάρ: Μειώθηκε η διαφορά Πετερανσέλ-Λεμπ

Ο εννέα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής του WRC κέρδισε για τέταρτη φορά σκέλος του φετινού αγώνα

O Σεμπάστιαν Λεμπ ήταν ο νικητής της 11ης ειδικής διαδρομής του Ράλι Ντακάρ την Παρασκευή.

Ο εννέα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής του WRC κέρδισε για τέταρτη φορά σκέλος του φετινού αγώνα, καλύπτοντας ταχύτερα από όλους την απόσταση των 292 χιλιομέτρων από το Σαν Χουάν στο Ρίο Κουάρντο της Αργεντινής, σε τρεις ώρες και 21 λεπτά.

Ο ομόσταυλός του στην Peugeot Γάλλος Στεφάν Πετερανσέλ παραμένει πάντως στην κορυφή της γενικής κατάταξης και είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση του 13ου τίτλου του, που θα συνιστά και νέο ρεκόρ για το θρυλικό ράλι.

Ο βετεράνος οδηγός τερμάτισε μόλις 18 δευτερόλεπτα πίσω από τον Λεμπ και η μεταξύ τους διαφορά μειώθηκε στα 5 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα πριν την τελευταία ειδική διαδρομή του αγώνα.

Στην κατηγορία των μοτοσυκλετών είναι ο Βρετανός Σαμ Σάντελαντ εκείνος που διατηρεί το προβάδισμα στην γενική κατάταξη, παρά το γεγονός ότι τερμάτισε 12ος στην ειδική της Παρασκευής, αρκετά πίσω από τον ταχύτερο της ημέρας Ζοάο Μπαρέντα.

Ο Σάντελαντ έχει προβάδισμα 33 λεπτών από τον αυστριακό Ματίας Γουόλκνερ που τον ακολουθεί στην δεύτερη θέση.