FlipboardInstagramLinkedin

Γιουρόπα Λιγκ: Μεγάλο αποτέλεσμα του ΑΠΟΕΛ στο Μπιλμπάο

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 3-2 από την Αθλέτικ και ελπίζει βάσιμα - Ισοπαλία για Ολυμπιακό, ήττα-αποκλεισμός για ΠΑΟΚ

Ο ΑΠΟΕΛ στάθηκε όρθιος στον «λάκο των λεόντων» απέναντι στη Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Η ήττα με 3-2 αφήνει πολλές ελπίδες για πρόκριση στην κυπριακή ομάδα, που την επόμενη εβδομάδα στη Λευκωσία καλείται να ανατρέψει αυτό το σκορ και να πάρει τη μεγάλη πρόκριση.

Ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε μάλιστα το σκορ στο 36’ με εξαιρετικό γκολ του Εφραίμ αλλά η χαρά δεν κράτησε πολύ καθώς δύο λεπτά αργότερα ήρθε το 1-1 με αυτογκόλ του Μερκή.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε αρκετά άσχημα για τον ΑΠΟΕΛ που στο 61’ και το 72’ δέχτηκε δύο γκολ από τη Μπιλμπάο, με σκόρερ τους Αντούριθ και Γουίλιαμς. Ενδιάμεσα ο Ντε Καμάργκο σημάδεψε το δοκάρι των Βάσκων και έχασε την ευκαιρία για το 2-2.

Η λύτρωση για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 89’ όταν ο Γιαννιώτας με ολύμπια ψυχραιμία πλάσαρε στην κόντρα τον εξερχόμενο Ιραϊθόθ και έγραψε το τελικό 3-2.

Πλέον την ερχόμενη Πέμπτη (23/02) στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας, η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν έχει την ευκαιρία να αποκλείσει τη Μπιλμπάο με τη βοήθεια του κόσμου της.

Όλα «μηδέν» για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Οσμανλίσπορ

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με την Οσμανλίσπορ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πλέον καλείται να πάρει την πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ μέσα στην Τουρκία (23/02).

Μετά από ένα επεισοδιακό ματς, με πολύ ένταση, κάρτες και κόκκινη κάρτα για τον Ολυμπιακό (74’ Βιάνα), οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Μπέντο έβγαλε φάσεις στην εστία των Τούρκων, τα τελειώματα δεν ήταν αυτά που έπρεπε, με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει ως το τέλος.

Ήττα-αποκλεισμός (0-3) για τον ΠΑΟΚ

Η Τούμπα ήταν κατάμεστη για τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τη Σάλκε όμως οι χιλιάδες οπαδοί του «Δικεφάλου» έφυγαν απογοητευμένοι μετά το τελικό 0-2.

Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά και μόλις στο 5ο λεπτό είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως ο Μάτος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της Σάλκε.

Ο Λέοβατς βρέθηκε και αυτός σε θέση βολής στο πρώτο τέταρτο του αγώνα όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Κάπου εκεί η Σάλκε πήρε τα ηνία και στο 27’ άνοιξε το σκορ με τον Μπουργκστάλερ να εκμεταλλεύεται την αδράνεια των αμυντικών του ΠΑΟΚ και από κοντά να «γράφει» το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γερμανοί ήταν ξεκάθαρα καλύτεροι καθώς ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν από τον ΠΑΟΚ.

Στο 82’ ο Μάγερ με κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας του ΠΑΟΚ έκανε το 0-2 και στο 90’ ο Χούντελαρ το τελικό 0-3, σε μία βραδιά που η άμυνα του «Δικεφάλου» ήταν εκτός αγώνα.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων των «32»

Κράσνονταρ – Φενέρμπαχτσε 1-0

Αλκμάαρ – Λυών 1-4

Γάνδη – Τότεναμ 1-0

Γκλάντμπαχ – Φιορεντίνα 0-1

Θέλτα – Σαχτάρ Ντόνετσκ 0-1

Λουντογκόρετς – Κοπεγχάγη 1-2

Ολυμπιακός – Οσμανλίσπορ 0-0

Ροστόφ – Σπάρτα Πράγας 4-0