Γιουρόπα Λιγκ: Ο ΠΑΟΚ...άργησε μία εβδομάδα

Εκτός Γιουρόπα Λιγκ ο ΠΑΟΚ μετά το εκτός έδρας 1-1 με τη Σάλκε - Μεγάλη εμφάνιση από τον «Δικέφαλο» που πλήρωσε τα λάθη του πρώτου ματς

Αυτός, ναι, ήταν ΠΑΟΚ! Η ομάδα του Ίβιτς έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο στη Γερμανία κόντρα στη Σάλκε και το τελικό 1-1 σαφώς τον αδικεί.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά έπαιξε με μυαλό, δύναμη και τακτική. Ό,τι δηλαδή δεν έκανε στο ματς της προηγούμενης εβδομάδας στην Τούμπα όταν το 0-3 ουσιαστικά έδωσε την πρόκριση στη Σάλκε.

Ο ΠΑΟΚ όμως για άλλη μια φορά είχε κάκιστες τελικές προσπάθειες, παρά το γεγονός πως άπλωνε ιδανικά το παιχνίδι στην επίθεση και έβγαινε σε θέση βολής.

Στο 22ο λεπτό ο Μυστακίδης ανατράπηκε στην περιοχή, όμως ο ρέφερι της συνάντησης δεν έδωσε το πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στην αμέσως επόμενη φάση, η Σάλκε βγήκε ταχύτατα μπροστά και με τον Σέπφ να εκμεταλλεύεται την άψογη ασίστ του Τσούπο – Μοτίνγκ έφτασε στο 1-0.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν το έβαλαν κάτω και δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Νάστασιτς, όταν ο Μυστακίδης έβγαλε σέντρα – ξυράφι, ο Κουλούρης έκανε την προβολή πάνω στον Νάστασιτς και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 32’ ο Κάμπος ανατράπηκε και αυτός στην περιοχή της Σάλκε αλλά για άλλη μια φορά, ο διαιτητής Λούκα Μπάντι αρνήθηκε το πέναλτι.

Στο 39’ ο Κουλούρης σκόραρε με ωραίο πλασέ αλλά υποδείχτηκε ορθώς σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο, με Σάλκε και ΠΑΟΚ να κρατούν τους αντίπαλους επιθετικούς μακριά από το γκολ.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Σάλκε είχε δοκάρι με τον Κέρερ και στην επαναφορά ο Γλύκος έβγαλε θαυμάσια την κεφαλιά του Χέβεντες.