Τσάμπιονς Λιγκ: «Καθάρισε» η Γιουβέντους - Στο κόλπο η Λέστερ

Η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Πόρτο ενώ η Λέστερ ηττήθηκε 2-1 στη Σεβίλλη και ελπίζει βάσιμα στην πρόκριση

H Γιουβέντους βρίσκεται με το ενάμισι πόδι στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά το εκτός έδρας 2-0 επί της Πόρτο.

Οι Ιταλοί βρέθηκαν να αγωνίζονται με παίκτη παραπάνω από το 27ο λεπτό λόγω της αποβολής του Τέλες με δύο κίτρινες μέσα σε δύο λεπτά.

Στο πρώτο μέρος δεν το εκμεταλλεύτηκαν, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο αλλαγές του Αλέγκρι, Μάρκο Πιάτσα και Ντάνι Άλβες έκαναν το 2-0 στο 72’ και το 74’.

Έτσι η Γιουβέντους έγινε η πρώτη ιταλική ομάδα που κερδίζει στο «Ντραγκάο» μετά από 24 χρόνια.

Στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» η Σεβίλλη υποδέχτηκε τη Λέστερ ως φαβορί ακόμη και για σκορ πρόκρισης.

Οι «αλεπούδες» όμως που απειλούνται με υποβιβασμό στην Αγγλία, έφυγαν από την Ισπανία με «γλυκιά» ήττα 2-1 και ελπίζουν στην πρόκριση.

Ο Κάσμπερ Σμάιχελ ήταν κορυφαίος για τη Λέστερ καθώς έπιασε και πέναλτι του Κορέα.

Σαράμπια και Κορέα σκόραραν για τη Σεβίλλη με τον Βάρντι να μειώνει στο τελικό 2-1 στο 73’.