Γιουρόπα Λιγκ: Ο Ολυμπιακός «άλωσε« την Άγκυρα (3-0)

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Με πρωταγωνιστή τον Καρίμ Ανσαριφάρντ ο Ολυμπιακός θριάμβευσε στην Τουρκία επί της Οσμανλί και προκρίθηκε στους «16»

Ο Ολυμπιακός θα βρίσκεται στην κληρωτίδα της φάσης των «16» του Γιουρόπα Λιγκ, την Παρασκευή στις 14.00 ώρα Ελλάδας και Κύπρου.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν της Οσμανλισπόρ με 3-0 εκτός έδρας και δεν πλήρωσαν τη «λευκή» ισοπαλία του «Γ. Καραϊσκάκης» την περασμένη εβδομάδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο νεοαποκτηθείς Καρίμ Ανσαριφάρντ, που άνοιξε το σκορ στο 47’ μετά από κεφαλιά πάσα του Μποτία ενώ στο 86’ κλείδωσε τον θρίαμβο του Ολυμπιακού με το δεύτερό του τέρμα στο ματς.

Ενδιάμεσα, ο Ανδρούτσος με εκπληκτική ατομική προσπάθεια στο 70’ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με παροιμιώδη ωριμότητα έκανε την ασίστ στον Ελιονούσι για το 0-2.

Έτσι ο Νορβηγός γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 29α γενέθλια του καθώς ανήμερα της γιορτής του σκόραρε στην Ευρωπή με τον Ολυμπιακό.

H εικόνα του ματς ήταν ισορροπημένη στο πρώτο ημίχρονο χωρίς σπουδαίες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και να φέρουν τον αγώνα στα μέτρα τους. Ναι μεν η Οσμανλί βρήκε ευκαιρίες αλλά ο Ολυμπιακός ήταν «φαρμακερός» στις αντεπιθέσεις, έχασε ευκαιρίες αλλά πέτυχε τρία γκολ και πήρε δίκαιη πρόκριση.