This content is not available in your region

Άλμα με σκι: Ο Στέφεν Κραφτ κατέκτησε τη κρυστάλλινη σφαίρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου

euronews_icons_loading
Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Ο Αυστριακός, Στέφεν Κραφτ, επικράτησε στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στο άλμα με σκι, που διεξήχθη στην πίστα Πλάνιτσα της Σλοβενίας. Κατέκτησε έτσι και «μαθηματικά» την κρυστάλλινη σφαίρα, που σηματοδοτεί τον τίτλο του πρωταθλητή στη γενική κατάταξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Κραφτ κατάφερε να κάνει άλμα στα 250 μέτρα, που του χάρισε 244,3 βαθμούς. Για τον 23χρονο Αυστριακό άλτη, ήταν η 8η νίκη του τη φετινή σεζόν.

Η δεύτερη θέση στο μεγάλο φινάλε της σεζόν, πήγε στον Αντρέα Βέλινγκερ από τη Γερμανία, ο οποίος με 238.5 μέτρα συγκέντρωσε 236.2 βαθμούς.

Τρίτος ο βετεράνος του αθλήματος ο 44χρονος, Νοριάκι Κασάι από την Ιαπωνία, που με άλμα στα 239 μέτρα, συγκέντρωσε 223.9 βαθμούς.

Ο μόνος που είχε μαθηματικές ελπίδες να πάρει τον παγκόσμιο τίτλο, αλλά έπρεπέ να κάνει την υπέρβαση στην Πλάνιτσα, ήταν ο Πολωνός, Καμίλ Στοχ. Δεν τα κατάφερε όμως, παίρνοντας στον αγώνα την τέταρτη θέση.

Έτσι μετά από 26 αγωνιστικές, ο Κραφτ κατέκτησε το τίτλο στο Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά στην καριέρα του, με 1665 βαθμούς.

Ο Στοχ ήταν δεύτερος και ο Νορβηγός Τάντε τρίτος.

Formula 1: Η Ferrari επέστρεψε δυναμικά κερδίζοντας με τον Φέτελ το πρώτο Grand Prix της σεζόν

Η Ferrari είναι εδώ και επέστρεψε στις νίκες.

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ, πήρε τη νίκη στο Grand Prix της Αυστραλίας, με τους δύο οδηγούς της Mercedes, τον Λιούις Χάμιλτον και τον Βαλτέρι Μπότας, να συμπληρώνουν το βάθρο.

Όλα κρίθηκαν στη λάθος στρατηγική που είχε η Mercedes, στο θέμα της αλλαγής ελαστικών.

Ο Χάμιλτον μπήκε για αλλαγή ελαστικών στον 18ο γύρο, έβαλε τη μαλακή γόμα, αλλά αυτό αποδείχτηκε καταστροφικό καθώς κόλλησε πίσω από τη Red Bull του Μαξ Φερστάπεν.

Όταν έξι γύρους μετά ο Φέτελ έκανε το δικό του pit stop και επέστρεψε στην πίστα μπροστά τους!