This content is not available in your region

Mamma mia! Η Γιουβέντους «γονάτισε» την Μπαρτσελόνα με 3-0 (photostory)

euronews_icons_loading
Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Η Γιουβέντους έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά την επικράτησή της με 3-0 επί της Μπαρτσελόνα στο Τορίνο.

Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε με 2-0 με ισάριθμα γκολ του εκπληκτικού Ντιμπάλα στο 7’ και το 22’ με τον Τερ Στέγκεν να μην μπορεί να αντιδράσει και στις δύο περιπτώσεις.

Στο δεύτερο μέρος ο Κιελίνι με κεφαλιά στο 55’ «έγραψε» το 3-0 και από εκεί και πέρα η ομάδα του Αλέγκρι προσπάθησε και κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα.

Πλέον η Μπαρτσελόνα καλείται να κάνει ακόμη ένα θαύμα, όπως στον προηγούμενο γύρο με την Παρί όταν και ανέτρεψε ήττα με 4-0 στο πρώτο ματς.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, προβληματίζει η εικόνα των «μπλαουγκράνα» που για δεύτερο σερί ματς δεν σκοράρουν (είχε προηγηθεί η ήττα από τη Μάλαγα με 2-0 στο πρωτάθλημα) ενώ για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας νοκ άουτ παιχνίδι δέχονται βαριά ήττα.

Δείτε το photostory του μεγάλου αγώνα

Παγωμένος Μαραθώνιος στην κορυφή του κόσμου

Έτρεξαν στην κορυφή του κόσμου. Αψηφώντας την παγωνιά και το ολισθηρό έδαφος αναμετρήθηκαν με τις δυνάμεις τους οι συμμετέχοντες στον 15ο Μαραθώνιο του Βόρειου Πόλου.

Η μαραθώνια διαδρομή των 42,2 χιλιομέτρων περνά από την παγωμένη Αρκτική θάλασσα.

54 δρομείς, άνδρες και γυναίκες, από 20 χώρες έτρεξαν τον μαραθώνιο που είχε χωριστεί σε 12 γύρους. Την ώρα της εκκίνησης το θερμόμετρο έδειχνε -31 βαθμούς Κελσίου.

Πρώτος έκοψε το νήμα ο Πιοτρ Σουσένια από την Πολωνία. Με χρόνο 4 ώρες 6 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα ο 37χρονος δρομέας ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς να κάνει καμία από τις προβλεπόμενες στάσεις. Στη δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν οι δρομείς από το Νεπάλ Σαμίρ Ταμάνγκ και Μπιμ Γκουρούνγκ με χρόνους 6 ώρες, 18 λεπτά, 50 δευτερόλεπτα και 6 ώρες, 31 λεπτά, 23 δευτερόλεπτα αντίστοιχα.

Στις γυναίκες η Γαλλίδα Φρεντερίκ Λοράν (6 ώρες, 21 λεπτά, 3 δευτερόλεπτα) τερμάτισε πρώτη ακολουθούμενη από τις Σιμόνα Ντιμιτρίσκου (6 ώρες, 35 λεπτά, 41 δευτερόλεπτα) από τη Ρουμανία και Κιτ Τσινγκ Χιού (6 ώρες, 37 λεπτά, 18 δευτερόλεπτα) από την Κίνα.

Μια ξεχωριστή συμμετοχή ήταν αυτή του 75χρονου μαραθωνοδρόμου Χάρυ Μπόθα από τη Νότια Αφρική, ο οποίος ξεκίνησε τις συμμετοχές σε μαραθωνίους το 2010. Ολοκλήρωσε σε 10 ώρες 52 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα και δέχθηκε συγχαρητήρια από κάθε γωνιά του πλανήτη.

Για πρώτη φορά διοργανώθηκε Μαραθώνιος δρόμος στον Βόρειο Πόλο το 2002.