Hala Madrid! Με «τεσσάρα» στην παράταση η Ρεάλ απέκλεισε τη Μπάγερν

Σπουδαίο ματς στο «Μπερναμπέου» και νίκη 4-2 της Ρεάλ - Πρόκριση και για την Ατλέτικο μετά το 1-1 με τη Λέστερ στην Αγγλία

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας στην παράταση της Μπάγερν Μονάχου με 4-2 (πρώτο παιχνίδι 2-1 για τους Μαδριλένους).

Στην κανονική διάρκεια η Μπάγερν να προηγήθηκε στο 53’ με πέναλτι που κέρδισε ο Ρόμπεν και εκτέλεσε ο Λεβαντόφσκι.

Στο 76’ ο Ρονάλντο ισοφάρισε σε 1-1 όμως δύο λεπτά αργότερα ο Ράμος με απίθανο αυτογκόλ έγραψε το 1-2. Στο 84’ ο Βιντάλ αποβλήθηκε με πολύ αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 105’ ο Ρονάλντο έκανε το 2-2 από θέση οφσάιντ.

Στο 110’ ο Πορτογάλος σημείωσε το 100ο του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ και στο 112’ ο Ασένσιο έγραψε το τελικό 4-2.

Στην Αγγλία, η Ατλέτικο Μαδρίτης απέσπασε ισοπαλία 1-1 και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 1-0 επί της Λέστερ στο πρώτο ματς, πήρε την πρόκριση.

Οι Μαδριλένοι ευτύχησαν να σκοράρουν στη μοναδική τους φάση στο πρώτο μέρος, με κεφαλιά του Σαούλ Νιγκέθ στο 26’ και ουσιαστικά να θέσουν εκτός μάχης τη Λέστερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «αλεπούδες» τα έδωσαν όλα, ισοφάρισαν στο 61’ με τον Βάρντι και έχασαν τρεις κλασικές ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο γκολ.