This content is not available in your region

Hala Madrid! Με «τεσσάρα» στην παράταση η Ρεάλ απέκλεισε τη Μπάγερν

euronews_icons_loading
Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας στην παράταση της Μπάγερν Μονάχου με 4-2 (πρώτο παιχνίδι 2-1 για τους Μαδριλένους).

Στην κανονική διάρκεια η Μπάγερν να προηγήθηκε στο 53’ με πέναλτι που κέρδισε ο Ρόμπεν και εκτέλεσε ο Λεβαντόφσκι.

Στο 76’ ο Ρονάλντο ισοφάρισε σε 1-1 όμως δύο λεπτά αργότερα ο Ράμος με απίθανο αυτογκόλ έγραψε το 1-2. Στο 84’ ο Βιντάλ αποβλήθηκε με πολύ αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 105’ ο Ρονάλντο έκανε το 2-2 από θέση οφσάιντ.

Στο 110’ ο Πορτογάλος σημείωσε το 100ο του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ και στο 112’ ο Ασένσιο έγραψε το τελικό 4-2.

Στην Αγγλία, η Ατλέτικο Μαδρίτης απέσπασε ισοπαλία 1-1 και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 1-0 επί της Λέστερ στο πρώτο ματς, πήρε την πρόκριση.

Οι Μαδριλένοι ευτύχησαν να σκοράρουν στη μοναδική τους φάση στο πρώτο μέρος, με κεφαλιά του Σαούλ Νιγκέθ στο 26’ και ουσιαστικά να θέσουν εκτός μάχης τη Λέστερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «αλεπούδες» τα έδωσαν όλα, ισοφάρισαν στο 61’ με τον Βάρντι και έχασαν τρεις κλασικές ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο γκολ.

Τσάμπιονς Λιγκ: Ψάχνει δεύτερο συνεχόμενο θαύμα η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα υποδέχεται τη Γιουβέντους στη ρεβάνς της ήττας της με 3-0 στο Τορίνο και σίγουρα τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

Οι Καταλανοί έχοντας ανατρέψει το 0-4 από την Παρί στον προηγούμενο γύρο πιστεύουν πως τίποτα δεν είναι απίθανο και ελπίζουν στην πρόκριση.

Σε κάθε περίπτωση βέβαια, η σφιχτή στην άμυνα Γιουβέντους δεν μοιάζει σχεδόν σε τίποτα με την Παρί Σεν Ζερμέν.

«Με το αποτέλεσμα που έχουμε από το πρώτο παιχνίδι στην ουσία δεν υπάρχει κάτι να χάσουμε. Αυτός μας ελευθερώνει από την πίεση. Οι αντίπαλοί μας είναι κοντά στην πρόκριση και πρέπει να αποφασίσουν αν θα αμυνθούν ή αν θα επιτεθούν. Υπάρχουν πολλές σημαντικές αποφάσεις που θα πρέπει να πάρουν. Ενώ εμείς έχουμε μόνο μία επιλογή. Επίθεση, επίθεση, επίθεση», είπε ο Λουίς Ενρίκε.

Από την απέναντι πλευρά, η Γιουβέντους πήρε αυτό που ήθελε στο πρώτο παιχνίδι και ταξίδεψε στη Βαρκελώνη για να σφραγίσει μια σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι γνωρίζει πως θα δεχτεί πίεση από τους Καταλανούς όμως ο Ιταλός τεχνικός θεωρεί πως υπάρχει η εμπειρία και η ποιότητα ώστε να βρεθούν λύσεις σε αμυντικό επίπεδο.

Το 3-0 είναι σαφώς μεγάλο προβάδισμα και η Γιουβέντους έχει αποδείξει πως ξέρει να παίρνει αποτελέσματα.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Μονακό υποδέχεται τη Ντόρτμουντ έχοντας επικρατήσει 3-2 στη Γερμανία. Οι Μονεγάσκοι είναι το φαβορί όμως κανείς δεν μπορεί να υποτιμήσει την ομάδα του Τούχελ.