Γιουρόπα Λιγκ: Άγιαξ από τα παλιά συνέτριψε τη Λυών

Από Ιωάννης Καράγιωργας

Ο Άγιαξ επικράτησε 4-1 της Λυών στον πρώτο ημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ και είναι πλέον το φαβορί για την πρόκρι

Ο Άγιαξ έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ καθώς στον πρώτο ημιτελικό συνέτριψε τη Λυών με 4-1.

Οι Ολλανδοί ήταν εντυπωσιακοί για άλλο ένα ματς και δεν άφησαν περιθώρια στους Γάλλους, που πλέον καλούνται να ανατρέψουν την βαριά ήττα στο «Σταντ ντε Λουμιέρ».

Ο Τραορέ άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με κεφαλιά ενώ στο 34’ ο Ντόλμπεργκ έγραψε το 2-0 μετά από λάθος στην άμυνα της Λυών.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιουνές στο 49’ έκανε τρία τα τέρματα του Άγιαξ, με τη Λυών να πιέζει και να καταφέρνει να μειώσει με τον Βαλμπουενά στο 66ο λεπτό.

Οι Ολλανδοί όμως βρήκαν και τέταρτο γκολ στο 71’ με τον Τραορέ ενώ σπατάλησαν και άλλες ευκαιρίες για να πετύχουν ακόμη μεγαλύτερο σκορ.