Giro d'Italia: Νίκη για τον Γκαβιρία

Τρίτη νίκη στο φετινό Giro d' Italia για τον Κολομβιανό ποδηλάτη αλλά πάντα πρώτος ο Τομ Ντουμουλάν

O Φερνάντο Γκαβιρία πήρε τη νίκη στο 12ο ετάπ του ποδηλατικού γύρου της Ιταλίας, φτάνοντας έτσι τις τρεις στον φετινό Giro d’Italia.

Ο Κολομβιανός επικράτησε στο τελικό σπριντ, προσπερνώντας τους Γιάκουμπ Μαρέτσκο και Σαμ Μπένετ.

Το 12ο σκέλος από το Φορλί ως το Ρέτζιο Εμίλια ήταν και το μεγαλύτερο όλου του αγώνα καθώς είχε μήκος 229 χιλιομέτρων.

Ο πρωτοπόρος της γενικής κατάταξης, Τομ Ντουμουλάν, παρέμεινε στην πρώτη θέση για τρίτη συνεχή αγωνιστική ημέρα.

Ο Ολλανδός τερμάτισε έξι δευτερόλεπτα πίσω από την πρώτη τριάδα σε έναν όμιλο αθλητών που βρίσκονταν και όλα τα φαβορί του αγώνα.

Έτσι διατήρησε τη ροζ φανέλα του πρωτοπόρου και παράλληλα τη διαφορά των 2 λεπτών και 23 δευτερολέπτων από τον Νάιρο Κιντάνα.

Τρίτος εξακολουθεί να βρίσκεται ο Μπαούκε Μολέμα από την Ολλανδία.