Κόρνερ: Η στέψη Ρεάλ και Γιουβέντους πριν τον τελικό

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

Οι μονομάχοι του Τσάμπιονς Λιγκ κατέκτησαν το πρωτάθλημα στη χώρα τους

Δύο ομάδες στέφθηκαν πρωταθλήτριες κατακτώντας τον 33ο τίτλο τους. Πρόκειται για τους συλλόγους που στις 3 Ιουνίου θα διεκδικήσουν στο Κάρντιφ το τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σας δώσαμε ήδη αρκετά στοιχεία και καταλάβατε για ποιες ομάδες μιλάμε. Ρεάλ Μαδρίτης και Γιουβέντους.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το πρωτάθλημα Ισπανίας μετά από πέντε χρόνια, επικρατώντας εκτός έδρας της Μάλαγα με 2-0.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβαλε τις βάσεις για το τρόπαιο, ανοίγοντας το σκορ στο «Λα Ροσαλέδα».

Οι Μαδριλένοι ήθελαν μόλις έναν βαθμό για να στεφθούν πρωταθλητές όμως δεν αρκέστηκαν στην ισοπαλία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπενζεμά σκόραρε για το 0-2 και σφράγισε οριστικά τη νίκη των Μαδριλένων που περίμεναν το τελικό σφύριγμα για να πανηγυρίσουν.

Η «Βασίλισσα» ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 93 βαθμούς έναντι 90 της Μπαρτσελόνα, που επικράτησε 4-2 της Εϊμπάρ,

Η ομάδα του Ζιντάν πέτυχε 29 νίκες σε 38 ματς και σκόραρε 106 τέρματα, δεχόμενη 41.

Πρώτος σκόρερ της αναδείχτηκε για άλλη μια χρονιά ο Κριστιάνο Ρονάλντο που πέτυχε 25 γκολ στην Πριμέρα Ντιβισιόν.

Το 33ο πρωτάθλημα στην ιστορία της πανηγύρισε και η αντίπαλος της Ρεάλ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, Γιουβέντους.

Η «Μεγάλη Κυρία» χρειαζόταν έναν βαθμό στο ματς απέναντι στην Κροτόνε στο Τορίνο αλλά πήρε και τους τρεις επικρατώντας 3-0.

Οι «μπιανκονέρι» κατέκτησαν το έκτο σερί σκουντέτο, λίγες μέρες μετά την επικράτησή τους στον τελικό του κυπέλλου και έχουν πλέον τρία σερί νταμπλ.

Στόχος της ομάδας του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του πρώτου τρεμπλ στην ιστορία της, κάτι που θα συμβεί αν η Γιουβέντους κερδίσει τη Ρεάλ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «μπιανκονέρι» δεν έχουν στεφθεί πρωταθλητές Ευρώπης από το 1996, διάστημα στο οποίο καταγράφουν τέσσερις χαμένους τελικούς.

Πριν από δύο χρόνια ηττήθηκαν στο Βερολίνο από την Μπαρτσελόνα και φέτος κοντράρονται με την κάτοχο του τίτλου στο Κάρντιφ.