Πανέτοιμος για το Λονδίνο ο Μπολτ

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Με άνεση αναδείχθηκε πρώτος στον αγώνα του Diamond League στο Μονακό

Πανέτοιμος για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου, στο οποίο έχει προαναγγείλει ότι θα κρεμάσει τα αθλητικά του παπούτσια, έδειξε ότι είναι ο Γιουσέιν Μπολτ με την κούρσα που έκανε στο Diamond League του Μονακό.

Ο Τζαμαϊκανός σούπερ σταρ αν και έκανε κακή εκκίνηση, τερμάτισε άνετα σε 9“95 αφήνοντας στην δεύτερη θέση με τονο Αζάια Γιανγκ με 9“98 και τρίτο τον Ακάνι Σιμπίνε με 10“02.

Στο πριγκιπάτο υπήρχε και ελληνική συμμετοχή με την Βούλα παπαχρήστου να κάνει τρεις άκυρες προσπάθειες στο τριπλούν αλλά να παραμένει σε τροχιά συμμετοχής στον τελικό των Diamond League με βάση τους βαθμούς που έχει συγκεντρώσει σε προηγούμενους αγώνες.

Στα 400 μέτρα ο νοτιαφρικανός ολυμπιονίκης και παγκόσμιος ρέκορμαν Γε“ιντ φαν Νίκερκ κέρδισε δυσκολότερα από ότι αναμενόταν σημειώνοντας χρόνο 43“73. Στην κούρσα των 200 μέτρων των γυναικών είχαμε άνετη επικράτηση της Μαρί Ζοζέ Τα Λου από την Ακτή Ελεφαντοστού, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Αμερικανίδα Κίρα Τζέφερσον.