Στα play-off του Τσάμπιονς Λιγκ ο ΑΠΟΕΛ

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει στα play-off του Τσάμπιονς Λιγκ μετά το 4-0 επί της Βιτορούλ

Ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει στα play-off του Τσάμπιονς Λιγκ με εξασφαλισμένη θέση στους ομίλους του Europa League, σε περίπτωση αποκλεισμού από το Champions League, μετά την πρόκριση του σε βάρος της Βιτορούλ.

Το βράδυ της Τετάρτης στο Στάδιο ΓΣΠ με το νικηφόρο 4-0 στη διαδικασία της ημίωρης παράτασης ανατράπηκε το 1-0 του πρώτου αγώνα και η ομάδα της Λευκωσίας θα μάθει τον επόμενο αντίπαλο της την ερχόμενη Παρασκευή.

Η φετινή θα είναι η πέμπτη συνεχόμενη παρουσία του ΑΠΟΕΛ σε ομίλους των διοργανώσεων της UEFA.

Σύμφωνα με την ΚΟΠ ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε την καλύτερη μέχρι τώρα φετινή παρουσία του και θα μπορούσε να εξασφαλίσει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια του κανονικού αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν λίγες φάσεις όμως το σκηνικό άλλαξε θεαματικά.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μεγάλη ευκαιρία (δοκάρι) για τον ΑΠΟΕΛ και στο 54ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Καρλάο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στάθη Αλωνεύτη.

Ακολούθησε μια σειρά από μεγάλες χαμένες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα του και να ξεκαθαρίσει την πρόκριση όμως το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του κανονικού αγώνα.

Πρόκριση στην παράταση

Στο 93Ά ο Γιώργος Μερκής με δυνατό σουτ εντός επανορθωτικής έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων (2-0) στον ΑΠΟΕΛ και στο 94Ά ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά πέτυχε το 3-0.

Στο 105+1 ο Γιώργος Εφραίμ διαμόρφωσε το 4-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ αγωνίστηκε με τους Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Ρουέδα, Καρλάο (80Ά Μερκής), Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Μπερτόλιο, Βάντερ (88Ά Βάντερ), Αλωνεύτης (55΄ Εμπεσίλιο), Ντε Καμάργκο.

H Αούστρια Βιέννης απέκλεισε με 2-1 την ΑΕΛ από το Europa League

H Αούστρια Βιέννης απέκλεισε με 2-1 την ΑΕΛ από τη συνέχεια του Europa League.

O απολογισμός του επαναληπτικού αγώνα στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» άφησε εκτός της συνέχειας του Europa League την ΑΕΛ, αν και το 0-0 του πρώτου αγώνα είχε δημιουργήσει πολύ καλές προοπτικές για πρόκριση.

Σύμφωνα με την ΚΟΠ η παρουσία της ΑΕΛ και στους δύο αγώνες άξιζε για καλύτερο συνολικό απολογισμό. Σήμερα στον επαναληπτικό δημιουργήθηκαν δύσκολες συνθήκες πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο, όμως, κατέβαλε την προσπάθεια της για το καλύτερο.

Η ΑΕΛ υποχρεώθηκε να συνεχίσει και με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Αϊρόσα στο 27ο λεπτό, όταν καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ των Αυστριακών που αξιοποίησε (1-0) ο Holzhauser.

Ούτε, όμως, τα σε βάρος της δεδομένα στάθηκαν εμπόδιο στην προσπάθεια για την ανατροπή.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ ισοφάρισαν στο 60ο λεπτό με τον Aldair και κυνήγησαν το γκολ της πρόκρισης μέχρι και το τελευταίο λεπτό και πριν διαμορφωθεί το 2-1 για την Αούστρια στο 90+1 με τον Felipe Pires.

Το παιχνίδι ήταν το έκτο για την ΑΕΛ στη φετινή διοργάνωση με τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα.

Σημειώνεται ότι η ΑΕΛ πέτυχε 14 τέρματα και δέχτηκε 2.