«Σούπερ» Κύπρος, 3-2 τη Βοσνία με ανατροπή - Λευκή ισοπαλία για Ελλάδα

Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Αν και έχανε 0-2 στο ημίχρονο, η Κύπρος επικράτησε με 3-2

Μεγάλη νίκη και επική ανατροπή για την Κύπρο, η οποία πέτυχε μια από τις σημαντικότερες νίκες της ιστορίας της στο πλαίσιο των προκριματικών του Μουντιάλ της Ρωσίας επί της Βοσνίας Ερζεγοβίνης με 3-2.

Η ομάδα του Ραμ Μπεν Σιμόν πήγε στο ημίχρονο του αγώνα της Λευκωσίας φορτωμένη με δύο γκολ. Το σκορ για τους Βόσνιους άνοιξε στο 33ο λεπτό ο Σούνιτς και ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Βίσκα έκανε το 0-2.

Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο δεν τα πήγε καλά, όμως στο δεύτερο οι Κύπριοι εμφανίστηκαν εντελώς αλλαγμένοι. Χριστοφή (65’) και Λάμπαν (67’) πέτυχαν την ισοφάριση, με το γκολ του… συνήθους υπόπτου Πιέρου Σωτηρίου στο 76’ να σφραγίζει τη νίκη της Κύπρου.

Αντίθετα, η Εθνική Ελλάδας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να «κλειδώσει» την είσοδό της στα μπαράζ του Μουντιάλ, καθώς έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Εσθονία στο στάδιο «Καραϊσκάκης».

Η ομάδα του Μίχαελ Σκίμπε, αν και υπερείχε στα σημεία, εν τούτοις δεν κατάφερε να παρουσιάσει κάτι εντυπωσιακό και να επικρατήσει των σαφώς υποδεέστερων Εσθονών, οι οποίοι αναλώθηκαν σε αμυντικό παιχνίδι και δεν άφησαν τους παίκτες της «γαλανόλευκης» να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες.