Τζούντο-Grand Prix 2017: Γιαπωνέζικη υπεροχή στις γυναίκες στο Ζάγκρεμπ

H πρώτη ημέρα του Grand Prix 2017 ήταν γεμάτη δράση

H πρώτη ημέρα του Grand Prix 2017 του τζούντο, που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ, ήταν γεμάτη δράση και εντυπωσιακές στιγμές

• Το πρόσωπο της ημέρας

Ο Αμιράν Παπινασβίλι από τη Γεωργία, ήταν το πρόσωπο της ημέρας στους άντρες.

Στην κατηγορία έως 60 κιλά και σ’ ένα συναρπαστικό τελικό με έντονη αγωνιστικότητα, επικράτησε του Ρώσου αντιπάλου του, Ρόμπερτ Μισβιτομπάντζε.

Ο Ρώσος ήταν εξ αρχής επιθετικός, αλλά ο Γεωργιανός διατήρησε την ισορροπία του.

Η γρήγορη «σκέψη» του Παπινασβίλι, του επέτρεψε να πετύχει μια λαβή και να ρίξει τον αντίπαλό του, κατακτώντας τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο στο Grand Prix του Ζάγκρεμπ.

• Το πρόσωπο της ημέρας στις γυναίκες

Η Βραζιλιάνα, Ελουέντις Βαλεντίμ, ήταν το πρόσωπο της ημέρας στις γυναίκες.

Στον τελικό της κατηγορίας έως 52 κιλά, ξεπέρασε το εμπόδιο της Πα Ρέκα από την Ουγγαρία και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Η Βραζιλιάνα πέτυχε πτώση ρίχνοντας την αντίπαλό της με μια ξεχωριστή τεχνική, πιάνοντας την αντίπαλο και από τα δυο μανίκια κάτι που αιφνιδίασε την Ουγγαρέζα τζουντόκα.

• Η κορυφαία κίνηση της ημέρας

Η καλύτερη κίνηση της ημέρας, ήταν και πάλι απο τον νικητή της κατηγορίας έως 60 κιλά των αντρών, τον Γεωργιανό Παπινασβίλι, κόντρα στον Γιαπωνέζο Αόκι!

• Τα χάλκινα μετάλλια στα έως 60 κιλά των αντρών

Ο Ογκούζοφ από τη Ρωσία πήρε το χάλκινο μετάλλιο, κερδίζοντας με Ιππόν τον Σαντίγκοφ, από το Αζερμπαϊτζάν.

Το άλλο χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία έως 60 κιλά, κατέκτησε ο Οζλού από την Τουρκία, που υπερκέρασε το εμπόδιο του συμπατριώτη του, Καμπά επίσης με Ιππόν!

• Γιαπωνέζικα χρυσά στις γυναίκες

Οι Ιάπωνες πανηγύρισαν τα πρώτα τους χρυσά μετάλλια, στις κατηγορίες των γυναικών.

Στα έως 57 κιλά, η Ταμαόκι Μόμο, βρέθηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Και η Έντο Χιρόμι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία, έως 48 κιλά.

Η Γιαπωνέζα ξεπέρασε το εμπόδιο της Νίκολιτς από τη Σερβία, στον τελικό της κατηγορίας!

• Στους άντρες και στην κατηγορία έως 66 κιλών αναμετρήθηκαν ένας Πορτογάλος και ένας Γιαπωνέζος τζουντόκα .

Ο Χασιγκούσι από τη χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου, κόντρα στον Ολέινιτς από την Ιβηρική χερσόνησο.

Στον τελικό η κυριαρχία του Γιαπωνέζου ήταν εμφανής.

Παρά την αγωνιστική διάθεση του Πορτογάλου, ο Χασιγκούσι πέτυχε εξαιρετικές λαβές και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Grand Prix που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας.