Νίκη με ανατροπή της Εθνικής Ελπίδων Κύπρου επί της Τουρκίας - ΒΙΝΤΕΟ

Στην κορυφή του ομίλου ανέβηκε η Εθνική Ελπίδων Κύπρου που νίκησε στην Λάρνακα τους τούρκους

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πέτυχε η Εθνική Ελπίδων της Κύπρου, το απόγευμα της Πέμπτης, η οποία επικράτησε με 2-1 της Τουρκίας και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα της Κύπρου, με την εξαιρετική της παρουσία πανάξια έφτασε στην ανατροπή που την ανεβάζει στους έξι βαθμούς στον όμιλο.

Ο απογευματινός αγώνας στο Στάδιο ΑΕΚ Αρένα παρουσίασε εξαιρετικό ενδιαφέρον και στο τέλος οι διεθνείς και η τεχνική ηγεσία δικαιολογημένα γνώρισαν την αποθέωση για την πολύ μεγάλη επιτυχία.

Σύμφωνα με την ΚΟΠ, η ομάδα σε ολόκληρη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα είχε το πάνω χέρι και πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες παρουσίες της σε επίσημο παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική Ελπίδων διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς να απειληθεί, όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγα λεπτά πριν από τη λήξη του.

Η Εθνική Ελπίδων πανάξια νίκησε 2-1 την Τουρκία με ανατροπή. Συγχαρητήρια σε όλους τους πρωταγωνιστές. pic.twitter.com/xw06WCvBS4

— CFA (@CyprusFA) October 5, 2017

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 41’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Orkan Αinar.

Στην καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, στο 30ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς η μπάλα κτύπησε σε αντίπαλο και έφυγε πάνω από τα δοκάρια της Τουρκίας.

Ανατροπή
—————

Οι Κύπριοι διεθνείς από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου μπήκαν με περισσότερη αποφασιστικότητα και το πείσμα τους επιβραβεύτηκε σχετικά νωρίς.

Στο 53ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Σπόλιαριτς ο αρχηγός Καρό, καλά τοποθετημένος στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 58` εκτέλεση φάουλ κοντά στη σημείο του κόρνερ από τον Φράγκου και ο Κωνσταντίνος Σωτηρίου με κεφαλιά πέτυχε το 2-1 για την Εθνική.

Στο 63’ σπουδαία απόκρουση από τον Ανδρέα Χριστοδούλου, προσπάθησαν να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 84΄ο Πίττας έχασε την ευκαιρία να ανεβάσει το δείκτη του σκορ.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Α. Χριστοδούλου, Καρό, Γουϊλερ, Σπόλιαριτς (76Ά Λ. Κ. Κυριάκου), Κ. Παναγή, Ματθαίου (65Ά Μ. Ηλία), Πίττα, Φράγκου (68Ά Γ. Χριστοδούλου), Κούσουλο, Αρτυματά, Κ. Σωτηρίου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η Εθνική μας έφτασε σήμερα σε μια σπουδαία επιτυχία και με το νικηφόρο 2-1 πάνω στην Τουρκία πάτησε κορυφή στον όμιλο που συμμετέχουμε, δήλωσε ο προπονητής της Εθνικής, Νίκος Ανδρονίκου.

«Είμαι βαθύτατα συγκινημένος. Φτάσαμε στους έξι βαθμούς και είναι μεγάλη επιτυχία για την ομάδα μας. Ήταν μια νίκη για τον τόπο μας. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με ένα άτυχο γκολ και στα αποδυτήρια το πιστεύαμε ότι θα γύριζε το παιχνίδι.

Τώρα έχουμε δύσκολη αποστολή με το Βέλγιο. Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε παίκτες που δεν παίζουν στις ομάδες τους και θα κάνουμε κάποιες αλλαγές», δήλωσε αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα ο προπονητής της Εθνικής μας Νίκος Ανδρονίκου.