Τασκένδη Grand Prix τζούντο: Το πρώτο χρυσό για το Ουζμπεκιστάν

Πρόσωπο της ημέρας στους άντρες ήταν ο Ισραηλινός, Σάγκι Μούκι

Σπουδαία αγωνιστική δράση κατά τη 2η ημέρα του Grand Prix τζούντο, που διεξάγεται στην Τασκένδη του Ουζμπεκιστάν.

Το άθλημα που όχι μόνο έχει ξεχωριστή θέση στις καρδιές των Ουζμπέκων, αλλά είναι μια σταθερή πηγή μεταλλίων, σε διεθνείς διοργανώσεις.

• Το πρόσωπο της ημέρας στις γυναίκες

Μια από αυτές τις επιτυχίες έφερε η Γκουλνόζα Μαντιαζόβα, στα έως 70 κιλά των γυναικών.

Η Ουζμπέκα πήρε και τον άτυπο τίτλο της αθλήτριας της ημέρας.

Η Μαντιαζόβα επικράτησε στον τελικό της Έμιλι Σουκ, από τη Δανία και διατήρησε τον τίτλο στο Grand Prix της Τασκένδης.

Έφερε δε το πρώτο χρυσό μετάλλιο του Ουζμπεκιστάν, στη φετινή διοργάνωση.

Μεγάλη επιτυχία και για την κοπέλα από τη Δανία, που χάρισε στη χώρα της, το πρώτο μετάλλιο σε Grand Prix του τζούντο

«Πρώτα απ ‘όλα, είμαι πολύ χαρούμενη για την πρώτη θέση. Έχω δουλέψει πολύ σκληρά. Θέλω να ευχαριστήσω τους προπονητές μου για την προσπάθεια και την εκπαίδευση στις τεχνικές, που με έκαναν καλύτερη. Είναι ο λόγος που είμαι εδώ σήμερα», είπε η Ουζμπέκα τζουντόκα.

• Το πρόσωπο της ημέρας στους άντρες

Πρόσωπο της ημέρας στους άντρες ήταν ο Ισραηλινός, Σάγκι Μούκι.

Στον τελικό της κατηγορίας έως 81 κιλά των αντρών, νίκησε τον Νιαμσουρέν από τη Μογγολία.

Ήταν η πρώτη μεγάλη επιτυχία του Ισραηλινού στη νέα του κατηγορία, καθώς έως τώρα έπαιζε στα έως 73 κιλά.

Ο Μούκι ήταν ένας από τους πιο εκρηκτικούς τζουντόκα στην μικρότερη κατηγορία και η άνοδος του σε περισσότερα κιλά, τον έκανε πιο επιφυλακτικό.

Παρόλα αυτά επικράτησε με μια δύσκολη τεχνική, του αθλητή από τη Μογγολία.

«Ο τελευταίος αγώνας ήταν πολύ δύσκολος και …μακρύς. Και οι δύο κουραστήκαμε. Είμαι χαρούμενος που μπόρεσα να επιτεθώ τη σωστή στιγμή και να πετάξω τον αντίπαλο στο τατάμι. Ήταν δυνατός αντίπαλος. Ανέβηκα κατηγορία για να να χτίσω τον εαυτό μου, είμαι χαρούμενος που όλα πήγαν καλά σήμερα για μένα, νιώθω καλά», είπε ο Μούκι.

• Η Κατρίν Ουντερβουζάρκερ από την Αυστρία, ήταν η θριαμβεύτρια στην κατηγορία έως 63 κιλά των γυναικών.

Στον τελικό επικράτησε της Χάνα Μάρτιν, από τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Αυστριακής αθλήτριας… Νο 3 στον κόσμο, στα Grand Prix του 2017.

Με την επιτυχία της η Ουντερβουρζάκερ, επέστρεψε στο κορυφαίο επίπεδο, μετά από την απογοητευτική της εμφάνιση,στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του περασμένου Αυγούστου, στην Βουδαπέστη.

• Η χαρά που πήραν οι Ουζμπέκοι στις γυναίκες, μετριάστηκε στους άντρες και στην κατηγορία έως 73 κιλά.

Εκεί ο τοπικός ήρωας Γκιγκιόν Μπομπόεφ, έπαιξε στον τελικό με τον Κοζάκο, Ζανάι Σμαγκούλοφ.

Οι «γηπεδούχοι» ήλπιζαν στο δεύτερο χρυσό για το Ουζμπεκιστάν, αλλά ο τζουντόκα από το Καζακστάν, με μια καινοτόμο και συνδυαστική επίθεση, σημείωσε ένα συγκλονιστικό Ιππόν και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Αυτή ήταν η πρώτη του νίκη σε Grand Prix, σε διάστημα μεγαλύτερο των δυο ετών!