Grand Prix Τζούντο στη Χάγη: Πολλά μετάλλια για τους διοργανωτές

Σπουδαίες εμφανίσεις και εκπλήξεις για τους θεατές στο μεγάλο ραντεβού του τζούντο στην Ολλανδία

Την τρίτη και τελευταία μέρα του Grand Prix του Judo της Χάγης και τους νεαρούς οπαδούς του αθλήματος περίμενε ένα masterclass από τον πρώτην παγκόσμιο πρωταθλητή Γιάρντεν Γκέρμπι από το Ισραήλ και τον Ολυμπιονίκη Μαρκ Χουιζίνγκα από την Ολλανδία.

Μεταδίδοντας τη σοφία τους στη νέα γενιά, οι Χουζίνγκα και Γκέρμπι υπέγραψαν αυτόγραφα και έβγαλαν φωτογραφίες για να δώσουν στα παιδιά μια εμπειρία που δεν θα ξεχάσουν ποτέ.

Και υπήρχαν και μετάλλια αφιερωμένα στο πολυπληθές κοινό. Η Τέσι Σάβελκουλς ήταν το πρόσωπο της ημέρας. Στην κατηγορία των άνω των 78 κιλών, έβγαλε εκτός αγώνα την Τζαμπλοσκάτι από τη Λιθουανία. Με υπέροχη κίνηση ούτσι γκάρι πέτυχε ιπόν και πήρε το χρυσό.

Στην κατηγορία κάτω των 78 κιλών, χρυσό μετάλλιο πήρε και η Τζούσι Στέινχουις επικρατώντας της Μαρχίντε Φέρκερκ στον τελικό. Στην απονομή έλαβε το μετάλλιό της από το τον αντιδήμαρχο της Χάγης την ώρα που παιάνιζε ο εθνικός ύμνος στο στάδιο.

Στην κατηγορία άνω των 100 κιλών κυριάρχησε ο Ρόι Μάγερ. Ξεπέρασε το εμπόδιο του Ματσιέι αρνάκι από την Πολωνία. Με δύο ουαζάρι κατάφερε να έχει υπό τον έλεγχό του την κατάσταση ώστε να διεκδικήσει τους αποφασιστικούς για τη νίκη βαθμούς ξεσηκώνοντας τους θεατές.

Στην κατηγορία κάτω από τα 100 κιλά, ο νεαρός Ρώσος Καζμπέκ Ζανκίσιεφ κατάφερε δύο ουαζάρι κατά του Σουηδού Γιοακίμ Ντβάρμπι. Πρώτα με μια εξωτερική ρίψη και στη συνέχεια με τεχνική σόντε-τσούρι-κόμι-γκόσι σφράγισε τη θέση του στην κορυφή του βάθρου.

Χάρισε έτσι στη Ρωσία το δεύτερο χρυσό μετάλλιό της στο Grand Prix.

Χρυσό ήταν και το μετάλλιο που κατέκτησε ο νούμερο ένα στον κόσμο Σέρβο Αλεξάντρ Κούκολι στην κατηγορία κάτω των 90 κιλών. Μέσα σε 30 δευτερόλεπτα που απέμεναν, ο 27χρονος τζουντόκα έκανε μια έξυπνη κίνηση, πέτυχε ουαζάρι και σφάγισε τη νίκη.

Η καλύτερη στιγμή της μέρας ήταν στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία κάτω των 90 κιλών. Το κοινό είχε κάθε λόγο να πανηγυρίζει όταν ο Τζέσπερ Σμινκ σκόραρε ιπόν.