Τζούντο: Σάρωσε με 7 στα 7 χρυσά η Ιαπωνία στο Grand Slam στο Τόκιο

Χρυσά μετάλλια για τα αδέλφια Άμπε στις κατηγορίες τους

Ενός λεπτού σιγή τήρησε η παγκόσμια οικόγενεια του τζούντο λίγο πριν την έναρξη του Grand Slam στο Τόκιο για δύο τζουντόκα από τη Συρία που βρήκαν τραγικό θάνατο όταν όλμος χτύπησε το κέντρο όπου ασκούνταν στη Δαμασκό.

Παρούσα στην τελετή έναρξης ήταν η πριγκίπισσα Τομοχίτο της Μικάσα, η οποία απένειμε το χρυσό μετάλλιο στη 17χρονη Ούτα Άμπε, την αδελφή του παγκόσμιου πρωταθλητή Άμπε Χιφούμι στην κατηγορία κάτω των 66 κιλών. Σε ένα ιαπωνικό τελικό, η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Νεανίδων έδειξε την κλάση της με ιπον και κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία κάτω των 52 κιλών. «Είμαι πολύ χαρούμενη που έγινα πρωταθλήτρια Grand Slam του Τόκιο. Αυτός ήταν ένας από τους κύριους στόχους μου φέτος, και καθώς ήταν ένα από τα τελευταία τουρνουά της χρονιάς ήταν ένας πολύ καλός τρόπος για μένα να τελειώσει το 2017».

Ο αδελφός της ήταν αυτός που έκλεψε τις εντυπώσεις στο μετροπολιταν τζιμναζιουμ καθώς έκανε δύο τα χρυσά για την οικογένεια Abe. Στον τελικό με ένα εντυπωσιακό O-Uchi Gari πέτυχε Ippon και επικράτησε εναντίον του Ιάπωνα συναθλητή του Μαρουγιάμα ! Για άλλη μια φορά
φάνηκε η κυριαρχία της Ιαπωνίας στην κατηγορία. Με το βάρος των προσδοκιών στους ώμους του, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής δεν απογοήτευσε – συγκλονίζοντας τους Ιάπωνες φιλάθλους και διεκδικώντας τις δικές του δάφνες απέναντι απο την αδελφή του.«Αν η αδελφή μου είχε πάρει το χρυσό και εγώ δεν τα κατάφερνα, ως μεγαλύτερος αδελφός νομίζω ότι αυτό θα σήμαινε ότι εγώ θα ήμουν αυτός που θα την ζήλευε» .

Στην κατηγορία κατω των 60 κιλών ο παγκόσμιος πρωταθλητής Τακάτο Ναοχίσα απέσπασε το χρυσό εξουδετερώνοντας την αδύναμη επίθεση του αντιπάλου του από τη Μογγολία με ιπον. Η κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Γιοσίντα απέσπασε το τέταρτο χρυσό για την Ιαπωνία κατά την πρώτη ημεέρα του Γκραντ Σλαμ . Με Κόντο,Τασίρο,και Τατσουκάουα να κερδίζουν η Ιαπωνία πέτυχε το απίστευτο 7 χρυσά στις επτά κατηγορίες. Η καλύτερη στιγμή της σημερινής ημέρας ανήκει στο ασημενιο τζουντόκα Ντασνταβάα από την Μογγολία στην κατηγορία των 60 κιλών για το εκπληκτικό ιπον.